| UserName250000 a întrebat:

Am o problema uriașă. La laptop, ecranul meu se tot buguieste. Ba se înnegrește o secundă și se blochează de tot, ba se înnegrește ecranul pentru o secundă și apar dungi albastre și se blochează. De menționat că temperatura laptopului e normala, placa dedicata am, nu am făcut nimic la laptop. Când e pe birou nu face așa, dar când stau cu el in pat gata începe și de 4-5 ori pe zi să facă așa. E Dell inspiron 3567. Ajutați-mă va rog. A venit problema odată cu carantina din Constanța

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Contacte nașpa intre ecran și baza lui. Soluții; ori nu-l mai miști (e pe ducă...) ori îl duci la un service să rezolve

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate acel ansamblu de fire de la display nu sunt conectate bine cu placa de baza si doar cand il misti se intampla asa. Nu ai mentionat insa ceva de bateria laptopului.

Incearca sa il desfaci (nu este greu deloc), ai aici exact pentru modelul tau: https://www.youtube.com/watch?v=dkbPBDbFyf8&ab_channel=LaptopNuts

Si incearca sa misti si sa fixezi mai bine aceste conexiuni + RAM-ul si HDD-ul.

Bafta sa ai!

| zilog a răspuns:

Prima data scoate o memorie ram si lasa doar una
daca face la fel scoate cealata memorie si pune-o pe cea care nu a fost folosita
daca merge bine era de la ram

apoi daca tot face probleme chiamă un sobor de preoți sa îl afurisească

dacă tot face probleme mișcă de clapa de la laptop si vezi daca într-o anumita pozitie nu mai face probleme
daca intr-o anumita pozitie merge perfect inseamna ca este de la cabulul dacare face legatura intre ecran si placa de baza trebuie schimbat sa tocit sa ros sa consumat sau rupt fire prin el
un electronist bun il poate si repara dar mai bine iti cumperi altul nou

dacă nu e de la cablu atunci trebuie un harem de preoți pentru că e mai complicată problema

este de la placa video
mergi cu laptop-ul la un inginer electronist cu diploma si 20 ani de experienta
zii sa il repare
prima data sa inceapa sa ii schimbe pasta sa ii puna alt **** că ăla s-a uscat consumat evaportat stricat acum nu mai e bun si in loc de transmitere a temperaturii si disiparea temperaturii placii video in radiator acel **** sa trasformat intr-un bun izolator termic

daca tot face probleme si dupa ce i-a pus alta smântână la procesor si la placa video atunci trebuie exorcizat

adica trebuie să mergi cu placa video sau de bază la un service autorizat cu factura neaparat si bon de primire in service sa ceri contract de prestari servicii nu asa la nea gheorghe reparatorul
ci undeva unde iti da factura si garantie
asa ii ceri contract in care sa scrie ca iti va dezlipi cipul placii video
si o sa ii schimbe bulutele ca are probleme la bilute
asa se mai intâmplă la bătrânețe de la prea multă solicitare mai apar probleme la biluțe
si gata trebuie să meargă