| Cerbul47 a întrebat:

Salut, am o problema, vreau sa imi fac un upgrade la pc si nu stiu cu ce sa ma duc, sa raman la gtx 1060 6gb și sa imi iau un i5 9600k sau sa imi iau un rtx 2060 si un i5 9400f?
Se simte mare diferenta intre i5 9400f si i5 9600k?

Răspuns Câştigător
| XYZ02 a răspuns:

Procesorul este unul destul de potent, nu stiu daca ar merita toata durerea asta de cap sa iti schimbi platforma(placa de baza, memoria ram si procesorul) in momentul acesta cand foarte curand apare seria 10 de la Intel(care cred din nou ca nu o sa impresioneze si dupa parerea mea tot ar trebui sa mai astepti inca un an)
Acum daca iti permiti sigur poti sa faci upgrade-ul acesta.

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca vrei fps-uri, da-i cu placa video inainte.

| XYZ02 a răspuns:

Mergi pe RTX 2060.
Diferenta o sa fie foarte foarte mica intre cele doua procesoare in gaming, dar intre cele doua placi video diferenta este mare.
Sau poti mai bine astepta putin pentru RX 5700XT care impresioneaza la capitolul frame-rate.Nu are tehnologia RTX, dar oricum nu cred ca te intereseaza pe tine tinand cont ca vrei sa cumperi un GTX 1060 care oricum nu are Ray Tracing.
Asa ca daca mai astepti putin eu zic ca o sa faci o afacere si mai buna.

| Cerbul47 explică (pentru XYZ02):

Am 1060 si am vrut să trec la 1070 dar am vazut 2060 mai ieftin cu 300 lei de cat 1070, CAND apare acea placa?

| XYZ02 a răspuns (pentru Cerbul47):

Placile video s-au lansat deja, cred ca mai dureaza cateva zile pana ajung in magazinele noastre:
https://www.pcgarage.ro/......6-256-bit/

Sunt curios acum ce procesor ai daca doresti sa il schimbi?

| Cerbul47 explică (pentru XYZ02):

I7 3770

| XYZ02 a răspuns (pentru Cerbul47):

Procesorul este unul destul de potent, nu stiu daca ar merita toata durerea asta de cap sa iti schimbi platforma(placa de baza, memoria ram si procesorul) in momentul acesta cand foarte curand apare seria 10 de la Intel(care cred din nou ca nu o sa impresioneze si dupa parerea mea tot ar trebui sa mai astepti inca un an)
Acum daca iti permiti sigur poti sa faci upgrade-ul acesta.

| RegeleAndrei a răspuns:

Eu zic că faci degeaba upgrade, pe acest PC îți merge totul la blana. Daca ții neapărat să îl faci mai bun cumpărai un i7, sau adaugă RAM dar ți-am zis nu vad motiv pentru care sa îți faci upgrade.