| Voicu_Toma_2000 a întrebat:

Am o statie de boxe (amplificator)si de ceva timp,s-a desprin un potentiometru, acela fiind cel ce regleaza inaltele.Si undeori functioneaza si alteori nu.Iar de atunci la volume mai mari sau la bass puternic se aude gajait, rau de tot.Credeti ca de la acel potentiometru este?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, ala trebuie curățat si recositorit cum era ca numai face contact

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si cam ce inseamna curatat?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Voicu_Toma_2000):

Dat cu spray contact pe potentiometru ca de aia gîjîie este prafuit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, ăla trebuie

| anonimg a răspuns:

Schimbi potentiometrul cu totul. Gajaitul poate sa fie si de la boxe. Un electronist te-ar putea ajuta.
https://www.conexelectronic.ro/ro/270-potentiometre-multitura

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonimg):

Tu crezi ca este usor sa schimbe potentiometrul? Este mult mai simplu de curațat decat de schimbat, ca sa il schimbi ai nevoie de scule si pistol de lipit sa relipeasca firele cum erau si daca nu stie sa le lipeasca il arde, un electronist ar trebui sa il repare.

| anonimg a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Tocmai de aceea am spus ca un electronist ar fi de ajutor.

| Raducons a răspuns:

De la potentiometru este problema, mergi la un electronist cu el sa il schimbe sau sa il repare, nu incerca tu daca nu te pricepi.