| anonim_4396 a întrebat:

Am o tastatura mecanica RGB si mi-am stricat din greseala beculeul de la un switch, nu mai da lumina, aveti idee daca as putea sa cumpar altul si de unde?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cum ai aflat? Prin masurare?
Led-urile nu se ard, doar daca primesc curent prea mare, pe care nu-l suporta.
Mai pot fi intrerupte traseele circuitelor aferente, etc.
Din orice magazin de piese electronice (un asenenea Led costa sub 1 leu) sau ceri de la un electronist.
Va trebui sa ai grija cu polaritatea!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar daca spui codul switch-ului, te pot indruma.

| MmoooTtttt a răspuns (pentru Bula):

Am un MARVO k938, nu stiu unde vad codul.

| MmoooTtttt a răspuns (pentru MmoooTtttt):

KG938*

| Bula a răspuns (pentru MmoooTtttt):

Codul este scris pe piesa sau pe placa de circuit, respectiv pe schema electronica.

| MmoooTtttt a răspuns (pentru Bula):

Vad ca in spatele switch-ului (tasta T) scrie Led43- R2 - Cl15- D43

| Bula a răspuns (pentru MmoooTtttt):

Led43 este un Led, R2 este o rezistenta, D43 este o dioda, Cl15 este un circuit integrat.
Sunt marcajele componentelor electronice, de pe schema electronica.
Nici unul nu este un switch.
Intai trebuie masurat switch-ul, daca intr-adevar este defect. Daca da, atunci trebuie dezlipit si cautat unul similar prin magazinele de componente electronice sau in service-uri electronice (de radio-TV, calculatoare etc.).

Daca swith-ul este bun la masurare, atunci alt component este defect (posibil Led-ul).

| MmoooTtttt a răspuns (pentru Bula):

Am aflat, ledul este de vina, ai idee de unde as putea lua altul?

| Bula a răspuns (pentru MmoooTtttt):

Cum ai aflat? Prin masurare?
Led-urile nu se ard, doar daca primesc curent prea mare, pe care nu-l suporta.
Mai pot fi intrerupte traseele circuitelor aferente, etc.
Din orice magazin de piese electronice (un asenenea Led costa sub 1 leu) sau ceri de la un electronist.
Va trebui sa ai grija cu polaritatea!