| Ghostrider332 a întrebat:

Salut,am o trotineta electrica freewheel Rider fun și unu dintre cabluri au fost rupte și lipite și cineva mi-a spus că n-au fost bine lipite și a mers in scurt și mi-a ars placa, va rog ajutați-mă cu orice, cum pot rezolva se poate rezolva?
Daca nu spuneți-mi ce motor ar trebui sa cumpăr merge de orice tip? Am gasit unul de Xiaomi mi365 oare se potrivesc?

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Nu există mosfeturi universale! ci trebuiesc analizate caractrristicile celor ce au fost puse acolo apoi trebuiesc cautate altele care sa lucreze tot la atatea micro secunde
Tot la aceeasi frecventa sau poate la o frecventa mai mare
Apoi trebuie vazut la ce amperaj rezistau cele care au fost puse acolo
Apoi trebuiesc cautate altele care sa reziste la mai mulți amperi
Apoi mai vonteaza si configurațua pinilor nu are cum sa fie universale ca doar nu sunt mămăligă pui mălai acolo și învârți cu făcălețjul ca la tine la bucătărie.
Aici conteaza extraordinar de mult in ce ordine au pinii ca nu poti sa bagi Hrila in loc de sursa Drena in loc de Grila si tot așa.in afara de asta teebuie vazut câti Wați disipau
Mai trebuie vazută rezistența lor interna
Apoi trebuie văzut dacă erau mosfeturi sau IGBT-URI si de care de clasa N P J E pentru ca unele se alimentează cu pus altele se alimenteaza cu minus altele au separație galvanică în interiorul lor pe pinul de grila.
ACUM TREBUIE VĂZUT LA CÂT SE COMANDĂ
Nu poți să pui ca la tine la ciobă acolo orice fel de morcovi că tot morcovi sunt.ci aici trebuie să citești.
Cu cât se comandă care este tensiunea de comandă în grilă
Pt că unii se comandă cu 3, 3v alții se comandă cu 10v altii se comandă cu -24v
Așa că nu este ca la sarmale
Ci daca pui un igbt sau mosfet aiurea explodeaza tot iti sare in cap si bateria
Inafara de asta se da in scurt pleaca curentul prin pinul de grila si se duce direct in procesor si arde procesorul!
Mai sunt si alte lucruri de luat in calcul sinde verificat
Nu merge chiar asa ca la coliva
Ci trebuie sa verifice dacă dioda zener din grila mai e intreaga
Trebuie sa verifice daca driverul hexainvetor dintre procesor si grila
Trebuie s verifice daca diodele de protectie sau scurtcircuitat
Trebuie să schimbe toti tranzistorii chiar daca gaseste unul singur defect
Pt ca ei se decalibreaza isi pierd din propietati cand sunt supra solicitati
Si cum ar di sa pui tu unul din ala universal de al tau din punga de delicat knor vegeta si sa comte el ptimul
Ce se intampla daca un tranzistor comuta mai repede sau mai tarziu
Nu cumva distruge instataneu tot ansamblul

35 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumpara-ti alta trotineta!
E mai ieftin decat reparatia.

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Reparatia poate sa il coste doar 29 lei fiecare tranzistor
Hai sa zicem ca sunt 6 bucati
.

E ieftin sa repare acel controler

| Ghostrider332 explică (pentru Bula):

Eu nu cred momentan motorul nu este ars dar ea tot nu se accelerează probabil este controllerul de vina

| Ghostrider332 explică (pentru Ghostrider332):

Fix la asta mă gândeam imi poți recomanda tu ceva asemănător ideea este că nu știu modelul controllerului
Pentru că piesele sunt foarte greu de scos

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

Nu cred ca tranzistoarele de putere sunt de vina.
Mai degraba e ceva problema cu comanda lor.
Deci: ori gaseste o alta placa compatibila, ori trebuie modificata instalatia electrica, ori isi cumpara alta trotineta.
Pana atunci, poate da cu piciorul in loc de electric.

| RxTx a răspuns (pentru Ghostrider332):

Foarte greu de extras pentru cineva care nu are laborator de electronică.
De exemplu daca mergi la o firma care se ocupa în mod frecvent cu recuperări de date reparatii placi de baza de telefoane mobile laptopuri tablete
Omul respectiv știe cum și ce are de făcut.
Deține și sculele
Are și cunoștințele și abilitățile necesare pentru a putea aborda o astfel de lucrareru pot acum doar să îți explic cum se scoatevezi acei tranzistori au fost lipiți probabil cu un cositor aproape aluminiu care de topește undeva la aproximativ 600 grade Celsius

Acum se ia un foișor extraordinar de bun de la conex electronic care conține și cupru și plumb
Acest fludor costa mult dar entare bun
El are proprtatea de a se topi la o temperatura chiar și de 190*Celsius

Așa că se pune mai întâi acest fluid pe letconul termostat care se cumpără tot de la conex electronic costa 100 euro
Că să îți dai seama despre care vorbesc sau de poate folosi tot în letconndar cu gaze
Se pune acest fluid pe vârful letconului
El are proprtatea de atracție superficială intermoleculară

Asta înseamnă că acest fludor va sta pe un peron bun de calitate că o bila de apă și nu va picura

Se pune acesta bila încinsa pe pinul respectiv sonde trage cu o pompa de fluor care și ea se încing
Exista pompe de fluor care se incalzesexista letcon cu pompa de fluor
Așa că atunci când clocotește fludorul de la piciorușulnrespectiv atunci se trage cu pompa de fluor încinsa
Adică cu un letconncare are gaura pe mijloc și are incorporata o pompa de fluor.

Mai există și alte posibilități sa încălzești toată placa cu infraroșu exista stații de lipit cuninfrarosu pe care eu nu le recomand otncazul acesta

Mai există și statie de lipit cu aer cald.

Dar cel mai bine și cel mai sigur îl poți dezlipi fara să îl incaxestinprea tare cu o statie de lipit cu inducție.
Exist sa stații de lipit care dezlipesc neapărat încălzind fludorul respectiv ci îl transformă în lichid printre-un vârf special care emite radiofrecvență camp de inducție electromagnetică o frecventa care face sa vibreze moleculele și datorită accelerării și frecării interatomice intermoleculare se transforma metalele lichide in fluide.

Eu am lucrat și am toate aceste lucruri dețin laborator de micro-electronica avansata

Am lucrat 5 ani la o multinațională din Japonia făceam service-ul aici în Romania pentru echipamente foarte scumpe de exemplu cnc-uri cad cam cu ajutorul cărora se fabrică coronițe dentare cu amatere de 5 microni
Am lucrat la un institut de cercetare în informatică.
Am lucrat in multe locuri de multe ori ajungeau pe mana mea echipamente care costau chiar și 1 milion de euro și eu le reparam in perioada de garanție și ele rămâneau în continuare în garanție chiar daca eu interveneam asupra părților lor electronice.
Am fost reprezentant service garanții pentru o marca de laptop-uri și le reparam plăcile de bază în perioada de garanție.

Eu te-as fi ajutat cu mare plăcere doar că am un principiu peste care nu trec
Nu umblu după altul
Și mereu când am respectat acest principiu în viața mi-a mers bine.
Când am umblat după altul am avut ghinion iar eu sunt un om foarte superstițios.
Așa sunt japonezii nu repara nici unul din toată Japonia nimic electronic daca oricine alt cineva înaintea lui înafara de el i-a luat capacul.
Și timp de 5 ani am lucrat in mediul acesta influențat foarte tare de acesta etica morală.

HAI SĂ ÎȚI SPUN UN SECRET CUM SE POT DEZLIPI CEL MAI USOR ACEI TRANZISTORI
Rintrebuiesc mai întâi desprinși de pe radiator că altfel radiatorul disipa căldură aplicata de către letcon pe piciorușul respectiv.

Mai sunt și alte secrete prin care poți să dezlipești acei tranzistori așa țac pac chiar dințu cu un lrtcon obișnuit de la Dedeman care nu costa mai mult de 30 lei doar că eu acum scriu o carte de electronică pentru începători cu poze cu explicații practice cu filmulețe cu prezentări
Așa că acesta este unul dintre invențiile mele personale pe care acum nu vreau sa deștepte prea multa lume. Co doar in momentul in care voi ieși la pensie
Este o modalitate extrem extrem de simpla

Ai nevoie doar de fludorul acela magic care se topește la 170 grade Celsius cu plumb și cupru o penseta un sfic o pompa de fluor poate fi ea chiar și cea mai banala pompa de fluor de pe planeta Sinaia de 10lei bucata
O bucățică mica de furtun cum ar fi varnesul dar siliconic care sa reziste garantat la 400 grade Celsius pe care să îl bagi pe exteriorul vârfului pompei de fluor că sa nu tragă ser fals că sa etanșeze fludorul topit în momentul absorției lui.
Restul este experiența implicare și darurile

Eu îți pot face o demonstrație cu un cui în ins la o lumânare că dau jos un controllere de ide de pe o placa electronică de hdd și îl și pun la loc
Așa doar că sa arat la ce abilități tehnice am ajuns după 23 ani de experiență în domeniu
Și acel controller de sata are 470 pini de 0, 1mm

Sau un northbridge ți-l pot dezlipi cu un bec cu halogen auto ii fac biletele cu letconul și îl pin pe placa de baza și funcționează pariu cu banul jos pe 200 euro

După mulți ani de experiență poți opera cu orice nu mai contează neapărat sculele
Ci te poți descurca repede in orice situație.

De ce pentru că și experiența.

Eu chiar am acum tot felul de scule minunate după o viață de lucrat in electronică
Chiar lucrez pentru un institut de cercetare și dacă mi-as dori ceva mă duc îl cumpăr iau factura chitanță și mi-lndrconteaza.
Dar eu prefer sa nu am încetat și prefer sa am sculele mele sa le cumpăr din banii mei.a stresează când îmi dau demisia să îmi spună că erau șapte șurubelnițe și nu se găsește una.
Așa că mi-am cumpărat până și microscop și lipa cu neon și statie de lipit cu aer cald am detoate
Am prea multe
Acum mă apucat așa un dor sa las africanii in tara asta să își facă de cap și eu să plec în alta tara mai Ariana in cât mă gândesc oare ce sa fac cu atât de multe lucruri

| RxTx a răspuns (pentru Ghostrider332):

Nici eu nu mă aștept să fie motorul ars
E greu sa arzi un asemenea motor
Mă aștept să fie tranzistorii igbt
Mă aștept să fie ceva diode zener de zece vollti pe la pinul de grila
Mă aștept să fie ceva drivere de mister-uri ce fac legătura între procesor și pinul de comanda al tranzistorului
Mă aștept să fie ceva diode arse
Cam atâtdaca reface cablul și îl pune corect este posibil sa înceapă să funcționeze

A enposibilnca in loc de siguranță să aibă pus pe undeva pe intrare gen siguranță automata autoresetabila un ptc sau ntc
Care atunci când simte că se consuma mai mulți amperi el se încălzește și își mărește rezistența internă fapt care ar trebui sa protejeze sursa
Pt că altfel ar fi trebuit să se bazeze pe o siguranță temporizata.
Trebuie analizat
Șansele să se fi ars procesorul ce da comanda la tranzistori cred că sunt de două zici la sută.
Mai degrabă datorita impulsului electromagnetic.
Radiații perturbatoare emise și conduse unde fliker armonicii trenuri de impulsuri curenți de fuga care se petrec în momentul enervării unui circuit indictiv

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Cu ocazia că se lupta sa o eroare până la urmă poate mai își îmbunătățește cunoștințele generale.
Mie îmi place să învăț tot timpul lucruri noi.

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Eu am reparat vreo 24 bucăți pentru un importator și de multe ori am găsit tranzistorii arși.
Și surprinzător după înlocuirea lor cu unii care rezista la 50Ampreri și 500 Volți nu sa mai are niciunul nu s-au mai întors la garanție
Nici măcar nu se mai încălzeau când după viteza mare punea frână brusc și și m-am urcat eu pe ele și le-am burjerit cat de tare am putut doar doar sa se strice la mine nu la client.
Și eu aveam 135Kg în momentul acela.

| Ghostrider332 explică (pentru RxTx):

Pai și eu la mine pot pune piese cu amperaj mai mare decât cele proprii?
Adk controrolller baterie, motor etc
De prefatat ar fi sa schimb doar controrolller ul

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

Da, daca doar tranzistoarele de putere sunt arse.
In acele cazuri, problema este deseori subdimensionarea, respectiv proiectarea gresita.

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Corect corect din acest motiv eu supradimensionam tranzistorii. Punem chiar și de 10 ori mai calitativi.

Mie îmi place să pun tranzistori mult mai calitativi mereu in viața
Mie nu îmi place să se mai ardă vreo data.

Eu acum am ajuns sa dețin tranzistori care rezista la 600Amperi și 1200volți care merg până la 2 MHz
Nu ii folosesc la biciclete trotinete că sunt scumpiri la mana a doua costa 100 euro/bucata
Folosesc diode de 10000v la 2 amperi
As putea sa le folosesc in orice scop.
Așa că să îți faci o idee cat de tare îmi place mie sa nu se mai ardă lucrurile pe unde trec eu.

Pe mine mă îmbolanăvește îmi vine să mă sinucid pe bune dacă aflu că un echipament utilaj mașină mașinărie de care m-am atins eu s-a defectat din nou.
Inebunesc îmi vine rău mă dor oasele coastele coloana vertebrala îmi pleznește capul de ciuda și de supărare daca se mai strica ceva care a trecut prin mana mea.
Din acest motiv daca a fost contactor de 10 amperi pun eu de la mine de 32Amperi
Daca s fost firncablu obișnuit și l-am găsit defect după remedierea problemei pun fir care rezista la 1200*Celsius siliconic

Sa revenim la oile noastre da sunt prost proiectate toate lucrurile din jurul nostru suntem groapa de gunoi a planetei
Aici în Romania se vând cele mai de cacaua utilaje chiar și noi
Am vorbit eu cu niste chinezi să cumpăr niste camere de supraveghere video en-gros și să le vând la bucata
Și mi-au spus că noi suntem considerați lumea a 4a

| RxTx a răspuns (pentru Ghostrider332):

Asta tot spunem noi aici că ti_ar trebui un adevărat specialist nu un cioflingar care nu poate să scoată niste tranzistori de pe o placa fără să se cunoască că a umblat acolo
Ăla nu este nimic altceva de cat un adevărat criminal daca se cunoaște că a umblat pe o placa
Este tot una că și cad ar fi un ucigași poți pune egal între el și Dincă daca se cunoaște că sa atins de placa respectivă după reparație.

Da se poate analiza situația
Trebuie reparat cablul respectiv apoi văzut ce s-a ars pe placa și înlocuit cu originalul
Sau cu altceva mai bun
Dar pentru cazul cu altceva mai bun atunci trebuiesc înlocuiți toți tranzistorii cu ceva mai bun
Pt că să nu apară momente diferite în care ei comută să aibă același timp de comutare pentru că poate multi sunt puși în paralel că sa se disipe puterea pe ei.
Dar aici cum ziceam trebuie avută grija de mai multi factori
Cum ar fi ce putere poate disipa și pentru cat timp
La ce frecventa merg
La ce amperaj merg
In ce capsula sunt since capsula permite mecanic sa prinzi acolo pe radiatorul respectiv
La câți amperi rezista
ce canal sunt P N J E
Daca necesita o izolare specială pentru că poate ai tai au fost izolați din fabrica dar ăștia pe care ii pui acum necesita sa le pui mica ceva izolator

| Ghostrider332 explică (pentru RxTx):

Aaa da dar nu stiu ce fel de controller as putea sa i pun. daca pun unu mai puternic v a ajuta trotitenta

| RxTx a răspuns (pentru Ghostrider332):

Daca vrei sa schimbi controllerul cu totul cea mai rapida soluție ar fi sa iei legătura direct cu fabricanții trotinetei respective sa ii rogi să îți trimită 2 controllere și pe urmă unul sa îl montezi că sa te folosești de el
Iar la celălalt să ii schimbi tranzistorii la un expert guru magician cu scule și experiență care nu este un criminal de placi
Care poate să umble fară să se cunoască pe placi.
Și să ți-o îmbunătățească dinainte de a o minta prima data.

Eu asi experimenta cu un convertizor de frecvență trifazic
Doar că acel motor se alimentează cred că la maxim 33volți curent trifazic
Dar sunt maxim 40volti trebuie citit pe eticheta lui ce scrie incaracteristicilr tehnice ale acelui motor

Eu as putea fabrica un convertizor de frecventa trifazic special pentru aplicația ta
De exemplu că sa nu muncesc prea mult as cumpără unul mic gata făcut pentru comanda motoarelor dronelor
Pt că multe drone au motorașe trifazice
Asi căuta un pwm dc 3 faze
Apoi a-și lua comanda de acolo că este gata făcută de fabrica și nu mai mă chinui eu să fabric semnalul de comanda
Așa că îl voi baga in 3 tranzistori igbt de clasa p și în 3 tranzistori igbt de clasa n
Apoi a-și lua curentul din baterii l-aș trece prin acești tranzistori și l-aș trimite către motor
Da și așa se spot construi controllere mai extraordinar de puternice cu viteza ne limitată

Poate trotineta ta poate ajunge și la 100Km/ora
Doar că este limitata
Dar așa cu controller-ul asta hand Male
Nu mai ai nici un fel de limite

| Ghostrider332 explică (pentru RxTx):

Pai și cum pot face rost de el?

| RxTx a răspuns (pentru Ghostrider332):

In primul rand poți să iei legătura cu fabricantul trotinetei respective
Sau daca. Vrei să întrebi cum faci rost de acel controllere pentru miroase de drona.
Intri pe olx cumperi unul viața 60 lei îl pui sa dea comanda la niste tranzistoare mai puternice iar acele tranzistoare sa comande motorul respectiv

Nu știu la ce te referi
Cum poți face rost de el

Exista mulți electroniști care se laudă că repara ei convertizoare de frecventa
Trebuie doar sa iei legătura cu unul binevoitor sinele îți va proiecta realiza un prototip special pentru tine
Este nevoie doar de un circuit integrat attiny85 un circuit integrat uln2003a
Și 3 tranzistori sa zicem așa de proba irfp460

Atât

| Ghostrider332 explică (pentru RxTx):

Daa... Cu mare umilire și Rusine... Dar nu inteleg nimic? adică nu o am cu electrica. Îmi poți oferi te rog un cont de alt tau de social media pe care putem vorbi?

| Ghostrider332 explică (pentru RxTx):

Persoana respectiva,, criminalul" mi-a spus că este de vina coapeta de accelerare de lângă display adica Omu a inecarat dar nu are cine știe ce scule avansate el nu poate ajunge acolo, a... Și încă ceva un controller de kugo s1 s-ar potrivi la ea?

| RxTx a răspuns (pentru Ghostrider332):

E complicat sa iei de la altele că au alte fire nu îți explică nimeni schema documentație atât la trotineta ta cât și la acel controllere despre care vorbești tu acolo. Daca și deține echivalentul firelor daca și deține scheme electronice la ambele atunci ar putea fi comparate și poate descoperit echivalentul fiecărui fir in parte daca cumva sunt compatibile.

SPUNEI DOMNULUI CARE INCERCA CU PISTOLUL DE LIPIT CĂ ACEA PIESA CARE SE OCUPA CU ACCELERAREA SE NUMESTE SENZOR HALL costa undeva la 4 lei hai sa zicem 14 lei maxim
Și este exact că un robinet care lasă mai mult curent sa treacă prin el și mai puțin
Exact că și un tranzistor pe care l-ar polariza magnetelul respectiv
Cu cât magnetismul se apropie de el
Lasă să fie parcurs direct proporțional de mai multi electroni
Cu cât magnetelul se îndepărtează de el
Adică maneta de accelerare cu atât trec prin el mai puțini electroni

Este exact că un tranzistor 2n2222a de cât ca in loc sa fie polarizat cu ajutorul unei tensiuni în baza
El este polarizat de acel magnețel

Nu mai știu sigur că au trecut multi ani între timp dar este posibil că informația pe care el o da către controllere sa fie amplificată și citită ce către un circuit integrat lm358p un amplificator operațional
Care din astea am mai găsit eu arse în multe echipamente
Am mers am cumpărat câteva cred că costa 4 lei și gata am schimbat circuitul integrat și a mers
De multe ori nu avea nimic senzorul hall ci nu era citit bine de acest lm358p

| Ghostrider332 explică (pentru RxTx):

Aaa am luat trotineta de la băiatul respective între adevăr este complicată el nu este mecnaci de trotinete de fel dar apreciez că a făcut o sa pornească.
Am vorbit cu cineva foarte priceput care a lucrat la xiaomii și a mai reparat acest model mi-a zis ca daca o sa incerc accea medita cu controller de drone și tranzistorii igbt a spus că nu o sa fac nimic mai mult decât să stric afișajul display ului și nu v a putea depăși mai mult de 25

| RxTx a răspuns (pentru Ghostrider332):

Dar tu nu ai înțeles nimic sau ăla nu a înțeles nimic pentru că eu nu doream să păstrez nimic nimic nimic nimic din partea electronică veche din automatizarea veche pe care o avea trotineta bicicleta respectivă și eu doream să nu mai pun absolut nimic nici măcar acel display nimic nimic nimic nimic din tot ce a ce a fost înainte și ideea mea era cu acel controler pentru drone să creez o nouă automatizare nou nouță care să nu aibă nicio legătură cu nimic din ceea ce a fost înainte și să fie una nou nouță creată de la zero absolut dedicat special pentru bicicleta ta aceasta automatizare ar fi fost comandată de către un controller pentru drone care ar fi dat drumul la curent ul din baterii în așa fel încât să i se pară motorului că este alimentat cu curent trifazic deși el nu era trifazică era monofazic portativ comandat în pvm în așa fel să pară că ar fi curent trifazic și motorul respectiv sarfi învârtit mai tare și mai încet direct proporțional cu învârtirea potențiometrului respectiv.
dari dar eu nu intenționam să păstrez displeiul sau nimic nici măcar un fir de curent din ceea ce a fost înainte la acea trotinetă aici eu mă gândeam să creez un prototip o automatizare nou nouță care să citească informația de la creierul procesorul mintea controlorului de drone ca să nu mă chinui să creez eu comanda pentru tranzistorii respectiv să se prefacă că ar fi curent trifazic și să dea comandă la acel motor adică să lase curentul din bateria respectivă să se ducă să alimenteze înfășurările acelui motor bobinele acelui motor omul ăsta cred că ori ți le scaune trebui ori este răuvoitor ori nu are nicio școală în domenii ia pune alta indiferent unde a lucrat ca femeie de servici sau inginer să îți arate ție măcar trei diplome de la trei școli diferite că a fost la școală eu nu cred și pot paria că Omul acesta nu are nici măcar o singură diplomă recunoscută internațional eu cred că omul ăsta nici măcar nu electronist nu este pentru că un electronist are școală să fii atent la ceea ce spune omul ideea mea principală este că luăm curentul din bateria biciclete respective trotinetei și laș fi trecut prin tranzistorii respectiv comandați de cretere mintea procesorul acelui controler de drone și aș fi dat drumul în în motor. Viteza motorului ar fi variat direct proporțional cu polarizarea unui potențiometru pe care îl are aceasta automatizare de drone pe care îl cumpărăm gata făcut de fabrică nu făceam eu invenții improvizată și acea automatizare pentru controllere de motor de dronă vine gata Pascu potențiometru și eu mă foloseam de acel potențiometru să dau mai tare și mai încet viteza motorului tău dar nu aș fi păstrată absolut nimic din ceea ce înseamnă automatizarea trotinete tale și totular fi fost nou nouț. Da acum ar fi apărut unul a problemei de natură estetică sau ergonomică care ar fi trebuit îndeplinite adică interconectarea acelui potențiometru cu maneta ta de viteze care ar fi putut fi făcută ca din fabrică citind acel senzor hall sau ar fi fost fostul fi făcută întru un fir mult mai empiric le cânt fizic acel portanți o metru de maneta de accelerare a acelei biciclete care ar fi acționat acel potențiometru să dai mai tare și mai încet. Da ar mai fi putut fi făcute multe alte îmbunătățiri gen atunci când pui frână bicicleta trotineta să creadă că tu de fapt ai dat viteza la mine chiar dacă nu ai dat o la mine ia să creadă că tu ai dat beast viteza la mine și atunci să pună frână sau ar mai fi putut fi îmbunătățirea îmbunătățire în Buda de tot sită cea mai deșteaptă de pe planetă ca bicicleta să dea înapoi în momentul în care pui frână de fapt să nu fie frână să fie o învârtirea roții respective direct proporțional cu viteza pe care o ai de deplasare iar roata respectivă să se învârtă în sens invers ceea ce ar fi krenat cu o frână extraordinar de bună. Să își bage mințile în cap și să îți prezintă niște diplome în domeniu

| Ghostrider332 explică (pentru RxTx):

DACA NU AI ÎNȚELES CE AM SCRIS TE ROG FRUMOS DA MI UN LINK DE LA UN CONT DE AL TAU DE SOCIAL MEDIA!
1. Acel om nu are treaba cu electrica cineva mi la recomandat că fiind mecanic auto nu de electrica, și am zis hai sa incerc omu s-a uitat dar eu aveam o mare parte din fire rupte special cele de la comandă de sus erau rupte toate le-a prelungit in așa mod in cat sa ajungă fiecare la locul său și n a putut ajunge jos Pentru că elementelor au fost puse din fabrica și apoi acoperite cu un capac in așa fel in cat sa nu permita decat fireleolr să iasă
2. O alta persoana care a lucrat la Xiaomii și a mai reparat accesat model mi-a spus că este o prostie sa fac asta
Deoarece trotineta n ar depăși sub nicio formă limita vitezei din fabrica și că displayul n ar mai fii funcțional
Intr un final am luat o am mers cu ea un pic până la 16 km și dupa motoru a mai accelerat dar display încă era funcțional.iar după nici display n a mai mers a mers pe un drum pietros cu ea cu motorul pornit dar fara accelerare că tot nu răspundea și după s-a stins și display și farul nu mai merge la acceiasi putere că înainte merge decat jumate din el și cu o lumină foarte slabă

| RxTx a răspuns (pentru Ghostrider332):

O să îți dau un Nr de tel de la un cercetător științific poate îți repara tot și gata scapi de stres.
Acum sunt pe strada dar când ajung acasă îți caut numarul

| Ghostrider332 explică (pentru RxTx):

Auzii daca te pricepi sau daca ai vreo idee ar fi de folos să mi spui cum sa sa ajung la controller cum pot trece de accea piedica că sa l montez pe cel nou

| RxTx a răspuns (pentru Ghostrider332):

Îți promisesem că îți dau un Nr de tel de la un electronist magician
00 40 753 589 455 iulian

Nu îmi asum nici un fel de răspundere pentru el nu știu cât o să îți ceară.

Mai am un Nr de tel de la un meseriași

Nici pentru acesta nu îmi asum răspunderea

Dar face lucruri interesante și știe meserie.

Eu nu te pot ajuta că a dat gripa aviară porcina nu știu cum se mai cheamă asta de acum
Covor am avut

Văd că mă stresează la plămâni am conjunctivita îmi hârtie traheea
Mă doare gatul
Îmi curge nasul

| Ionutrafa33 a răspuns (pentru RxTx):

Sallut imi poti oferi nr acestui cercetator? Sunt fix in acceasi problema chiar am nevoie de cineva priceput. te rog frumos!

| RxTx a răspuns:

Salut fa si tu o poza la placa
Acun ai rezolvat cablul
Poate ca suntem o multime de electronisti cu experienta calificati pe aici care am putea sa iti dam o idee o mana de ajutor sau un sut

Vreau sa vad clar in poze ce scrie pe fiecare piesa de pe placa respectiva
Apoi vreau sa vad placa pe spatele ei
Mai vreau o poza cu placa de ansamblu
As dori ca sa nu mă chinui pe mine sa cauti pe google schema
Adica circuit diagram si pe urma scrii bicicleta ta

Cine a verificat ca firele sunt legate acum cum trebuie si unde trebui
Ai rezolvat cablul acum e bun?

Trebuia sa spui si tu cablul de la acceleratie sau cablul de la puii ce cablu
Cablul dinte motor si placa de piese

Trebuie sa faci poza si cu cablu
Trebuie sa faci poza si cu etichetele de pe motor
Trebuie sa faci poza si cj firele care ies din motor
Sa ne putem da seama daca te putem ajuta cu ceva

E posibik sa fie mai multi tranzistori arsi in cutia respectiva in controller-ul respectiv

Acum noi iti vom spune ce tranzistori merg la aceiasi frecventa ce tranzistori au aceiasi rezistenta interna sau una mai mica
Ce tranzistori rezista la mai multi amperi
Adica o sa iti dau o lista cu ce poti gasi pe aici prin Romania de cumparat pentru ca in general ce a fost deja in controller-ul respectiv nu prea se gasesc
Si daca tor este sa ii schimbi atunci ar fi mai bine sa ii schimbi cu unii care rezista la un amperaj mai mare.
Dar ii rog pe cei fara școlă și fără diplome și fără măcar 10 ani de experiență zilnică în servisare inginerie electronica sa se abtina
Ca pe aici sunt mukte muște care se baga sa dea sfaturi sa zica ei ia tranzistorul ala dar as vrea sa stiu daca au luat in consideratie toti parametri
Adică rezistență internă tensiune amperaj FRECVENȚA DE LUCRU factorul de umplere graficul termic...
Sunt multe lucruri care trebuiesc analizate cand spui ca un medicament poate fi luat in locul altui medicament.

| Ghostrider332 explică (pentru RxTx):

A nu știu sigur am dus o la cineva s-a uitat la ea a zis ca i-a testat motorul (habar am cum nu mă pricep) frână lucrează avea câteva fire rupte, le-a lipit și trotineta ii merg vitezele 1, 2, 3 dar pur și simplu nu merge. Poate fii din controler?

| Ghostrider332 explică (pentru RxTx):

Aaa o întrebare că tu pari mai priceput cum pot schimba contrellru pentru că am dus o la cineva și acel cineva a spus că nu poate scoate nimic

| mihai69 a răspuns:

Dacă ți s-a ars „placa" (probail MOSFET-urile finale de comandă motor), nu ai nevoie să schimbi motorul ci cel mult controller-ul cu totul. Se găsesc unele universale, dar nu știu ce performanțe au.

| mihai69 a răspuns (pentru RxTx):

Șiii... de ce îmi spui mie toate basmele astea?!?

| Ghostrider332 explică (pentru mihai69):

La asta mă gândeam putem vorbi pe privat sau îmi poți recomanda tu un controler similar cu al meu? Ideea este că nu știu ce model de controller este, deoarece nu se poate scoate din locul respectiv este țeapăn

| Ionutrafa33 a răspuns (pentru RxTx):

Fix probelma asta am si eu. doar ca eu s bata si nu inteleg nimic
Ceva mai simplu?
Fix asta am patit eu am avut cablurile dez izolate si le au ros soarecii si fix acceasta problema o pornesc dar nu accelereaza, ce pot face? Unuii mi au spus sa comand controller Deoarece cel vechii s-ar putea sa aiba diode defecte
Si nu vreau sa ma apuc sa comand asa controller Din china si dupa sa ma pomenesc ca nu merge adica tot ce stiu este motorul 350w bateria 36v si controller 36 v
Deci? Care ar fi ceea mai simpla metoda? Se poate repara?

| RxTx a răspuns (pentru mihai69):

Nu există mosfeturi universale! ci trebuiesc analizate caractrristicile celor ce au fost puse acolo apoi trebuiesc cautate altele care sa lucreze tot la atatea micro secunde
Tot la aceeasi frecventa sau poate la o frecventa mai mare
Apoi trebuie vazut la ce amperaj rezistau cele care au fost puse acolo
Apoi trebuiesc cautate altele care sa reziste la mai mulți amperi
Apoi mai vonteaza si configurațua pinilor nu are cum sa fie universale ca doar nu sunt mămăligă pui mălai acolo și învârți cu făcălețjul ca la tine la bucătărie.
Aici conteaza extraordinar de mult in ce ordine au pinii ca nu poti sa bagi Hrila in loc de sursa Drena in loc de Grila si tot așa.in afara de asta teebuie vazut câti Wați disipau
Mai trebuie vazută rezistența lor interna
Apoi trebuie văzut dacă erau mosfeturi sau IGBT-URI si de care de clasa N P J E pentru ca unele se alimentează cu pus altele se alimenteaza cu minus altele au separație galvanică în interiorul lor pe pinul de grila.
ACUM TREBUIE VĂZUT LA CÂT SE COMANDĂ
Nu poți să pui ca la tine la ciobă acolo orice fel de morcovi că tot morcovi sunt.ci aici trebuie să citești.
Cu cât se comandă care este tensiunea de comandă în grilă
Pt că unii se comandă cu 3, 3v alții se comandă cu 10v altii se comandă cu -24v
Așa că nu este ca la sarmale
Ci daca pui un igbt sau mosfet aiurea explodeaza tot iti sare in cap si bateria
Inafara de asta se da in scurt pleaca curentul prin pinul de grila si se duce direct in procesor si arde procesorul!
Mai sunt si alte lucruri de luat in calcul sinde verificat
Nu merge chiar asa ca la coliva
Ci trebuie sa verifice dacă dioda zener din grila mai e intreaga
Trebuie sa verifice daca driverul hexainvetor dintre procesor si grila
Trebuie s verifice daca diodele de protectie sau scurtcircuitat
Trebuie să schimbe toti tranzistorii chiar daca gaseste unul singur defect
Pt ca ei se decalibreaza isi pierd din propietati cand sunt supra solicitati
Si cum ar di sa pui tu unul din ala universal de al tau din punga de delicat knor vegeta si sa comte el ptimul
Ce se intampla daca un tranzistor comuta mai repede sau mai tarziu
Nu cumva distruge instataneu tot ansamblul

| Brizbriz a răspuns:

Recomand cu multa caldura:
https://goo.gl/maps/v2ykPuxM5eNyhENk9
am invatat in jumatate de ora mai mult despre trotinete, decat ore bune de cautat pe google, eMAG, samd
preturile nu sunt chiar mici, DAR MERITA