| Quazar a întrebat:

Am o unitate de pc si nu am mai folosit-o de mult timp. Cam 3 4 luni. Am aprins-o azi si am urmatoarea problema. Se aprinde doar ca nu reda video nimic. Nici pe placa video onboard si nici pe cea dedicata. Beculetul de la Hdd ramane stins. Se aprinde doar la inceput apoi se stinge. Am pus mana pe el. El se invarte in timpul acesta. Am scos bateria la bios si nimic. L-am si curatat de prwf si la fel.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cam asa se intampla cu pc-urile care au fost scose din fabrica acum 10 ani sau mai mult.
Se pare ca nu intra curent in unitate; asta inseamna ca trebuie verificata sursa.

| Quazar explică (pentru anonimg):

Hdd functioneza cand pun mana pe el se simte si coolerele. Poate ai dreptate. O sa incerc alta

| anonimg a răspuns (pentru Quazar):

N-ar trebui sa coste o avere daca-l duci in service. Sursa se poate defecta si partial: adica sa ofere curent doar unor componente.

| NLS a răspuns:

Sa inteleg ca nu apare absolut nimic pe ecran, totul negru?

Pot exista mai multe cauze, trebuie eliminate pe rand, testand alte componente. (RAM, sursa, placa video, si in ultima instanta, placa de baza.)

In primul rand,
scoate placile de RAM si apoi pune-le la loc, insa nu in acelasi slot (faci rocada intre ele. Daca ai 4 sloturi si doar 2 placi, pentru a nu pierde Dual Channel, folosesti tot sloturile in care au fost puse ele initial, insa schimbi o placuta cu cealalta.).

Apoi, daca nu merge, incearca sa testezi pe rand, fiecare placa - in fiecare slot...

Daca tot asa face, testeaza cu o alta sursa functionala, ce indeplineste necesarul de putere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune baterie noua, vezi poate cablurile sunt scoase sau e vreun buton

| marinaru777 a răspuns:

Daca ai 2 memorii ram lasa un pe rand si vezi.