| fghjklkj a întrebat:

Am o unitate pe care vreau s-o vand, dar nu stiu cat mai valoreaza azi.
N-am tinut pasul cu tehnologia si pretul componentelor. Am cautat pe toate site-urile pe care le stiu, dar nicaieri n-am gasit pretul placii video.
Componentele fiind:
Procesor Intel® Core™ i3-6098P, 3.60GHz
Placa video NVidia GeForce GTX 950 2GB
8GB RAM
mai multe detalii nu stiu deoarece l-am cumparat cu totul, nu pe piese (daca exista si ma puteti ajuta cu numele vreunui program pentru a afla placa de baza si etc. mi-ar fi de folos).
L-am cumparat cu 2200 lei din Altex in 2017 (cred ca 2017).
Intrebare mea este, cat as lua pe acest calculator daca l-as vinde?

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Fără fundă!
Dacă astăzi aș cumpăra un pc nou, mâine nu-l mai vând dacă îl dau la același preț. Cu cât mai mult că aici vorbim de doi ani de utilizare.
Tu trebuie să-i desfaci carcasa și să scrii pe hârtie toate componentele lui. Unele le poți afla prin instalarea unor programe. Speccy este unul:
www.ccleaner.com/speccy/download
Dar sursa nu o vei cunoaște dacă nu vei citi ce scrie pe ea.
De asemenea, nu poți să îl vinzi plin de praf.
Bănuiesc că memoria RAM este DDR4, pentru că nu se mai găsea DDR3 in 2017 decât la sh.
O placă video ca a ta se găsește pe olx între 300-400 lei. La același preț ar fi și procesorul (pe compari.ro, ultimul preț cunoscut al unui procesor nou este de 573 lei).
Este un preț maxim 1400 de lei. Dacă vrei să scapi mai repede de el, îl poți lăsa mai ieftin (și la 1200). Depinde și ce memorie ai pe hard/ssd.
Dacă îl vinzi separat pe piese, le vei vinde mai greu.

| Frank51 a răspuns:

1200 +- 100.

| Panamax a răspuns:

Te uiti pe olx la o configuratie asemanatoare si daca vrei sa-l vinzi repede mai lasi ceva.

| AndreiAditzu1234 a răspuns:

In functie de componentele care le are fiind mai slăbuțe, vreo 14 milioane iei pe el.

| Goete a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Ia in considerare si faptul ca e uzat si nu are nici garantie