| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca atunci cand conectez cablul de alimentare la laptop, temperatura procesorului creste instantaneu cu vreo 20 de grade, ajungand la 74/75. De ce credeti ca se intampla asta. Cablul este perfect functionabil. Sa fie de vina temperaturile ridicate din ultimul timp?

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Judeca inainte de a pune intrebari! Ce se intampla cu procesorul cand nu ai alimentatorul bagat si ce se intampla cand este? La toate laptopurile! Asta inseamna sa nu cititi, ca si aia de ti-au mai raspuns, alti habarnisti!

| doleasergiu a răspuns:

Daca nu este cablul original. posibil sa fie o cauza.ori niste lipituri aiurea pe placa. Poti sa incerci sa iti cureti coolerul si sa aplici pasta termica pe procesor.

| Caresshill a răspuns:

Un motiv clar nu as putea sa-ti spun, dar pot da niste sfaturi(chestia cu temperaturile de afara nu-i un motiv) :
-cand tii laptopul in priza scoate bateria.
-daca nu iai mai facut de mult o curatenie in interior verifica.
- da o chestie de zis ai zis cati creste temperatura instantaneu, dar creste incontinu sau ajunge pana la o anumita temperatura? si cand bagi la incarcat cam cate aplicatii(de ce gen) tii deschise?