| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,am observat ca pe laptop am viteza mai lenta pe wi-fi spre deosebire de telefon, mai exact:laptop-viteza download 12 mb/s, viteza telefon 54 mb/s? Ce ar trebui sa fac sa cresc viteza? Se va imbunatati viteza daca o sa cumpar un adaptor wi-fi?

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Pai daca ai laptopul mai departe de router atunci logic ca vei avea semnal mai mic si viteza mai mica.
Dar in mare parte depinde de placa wireless al laptopului. Daca e slaba, trebuie schimbata s-au schimbat tot laptopul. Daca ai driverul incorect instalat sau windows'ul plin de programe si virusi, logic ca vei avea iar o viteza mai lenta.
Daca ai hard disk si ala e cu bad'uri si are viteza mica sau memoria ram insuficienta la multi-tasking, iar vei avea o viteza mai mica. Daca placa wireless nu prea prinde semnal, iar ai viteza mica.
Pot sa fie N variante, nu ghicim in stele.
Poti investi in laptopul tau(poti schimba placa wireless daca e detasabila, poti pune un sdd si sa scoti hdd, poti sa mai bagi memorie ram etc.) sau sa iti iei alt laptop mai performant sau sistem desktop.
Succes!

| Bizon95 a răspuns:

Cat de departe e laptop-ul de router? si e ceva intre laptop si router?
si ce router ai?!?

| Ineys a răspuns:

Cat de vechi e laptopul si cat de nou e telefonul?

| WithoutName123456789 explică (pentru Ineys):

Telefonul e un Samsung Galaxy S7
Iar laptopul e HP, avand ca specificatii principaletonguerocesor:Intel Core i5 6200u, Placa video:Nvidia GeForce 940M 4Gb, 8GB RAM, 1TB HDD.L-am cumparat in 2016

| Ineys a răspuns (pentru WithoutName123456789):

Foarte probabil sa fie o problema de la driver-ul placii de retea. Incearca sa il reinstalezi/updatezi daca ai o versiune mai veche. De la router clar nu e problema odata ce pe telefon ai viteza normala.