| sskrillex96 a întrebat:

Am pe laptop win 7 si cu cateva ore in urma am intrat pe un site pentru adulti pentru cineva, nu ca mi-ar fi rusine sa recunosc. Si dupa cand am vrut sa deschid laptopul mi-a aparut imediat pe ecran un scris alb pe negru cu mai multe date gen care se stergeau sau se reparau. Dupa ce s-a deschis: Pe desktop mi-au disparut iconitele la unele aplicatii care erau personalizate de mine, browserul mergea greu, si nu reusesc sa instalez niciun antivirus. Ma gandesc ca e vorba de vreun virus. Imi poate spune cineva cateva pareri?

Răspuns Câştigător
| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Salut, eu te sfatuiesc tot la fel sa reinstalezi win-ul si chiar sa ti stergi tot de pe hard, este posibil ca acel virus sa ramana ascuns in fisierele din D E s-au ce mai ai tu pe acolo si l-a accesarea lor sa te revirusezi
Iar pe viitor cand intri pe pornache, intra si tu pe site-urii mai sigure?
Si exact cum ti-a recomandat si Mihai malwerbites este foarte bun impreuna cu un antivirus gen eset, norton, bitdefender.

4 răspunsuri:
| IMihaitza a răspuns:

Ai luat un virus foarte puternic daca se mainifesta asa, reinsraleaza windows sau treci la 10 cat mai repede (ti se va strica pc-ul ) sau incearca malware bytes e un antivirus super bun

| GabrielGL a răspuns:

E virus incearca cu antivirusul windowsului (windows Difender )actualizeazal la zi si dai o scanare la tot calculatorul, daca nu reusesc sunt aici succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu cum vi se întâmplă! Serios! laughing

Salvează-ți datele importante pe o stocare externă, de urgență, apoi reinstalează-ți Windows-ul (recomand 8.1), actualizează-l, și efectuează o scanare completă.

| gelu1970 a răspuns:

Nu intra in panica. ai w7.
mergi la un prieten sau un vecin si descarca pe un stick instalatorul malwarebytes si instalatorul spyboot & destroy.
apoi starteaza laptopul tau cu f8 si intra in safe mode.
instaleaza malwarebytes in safe mode si tot in safe mode da o scanare. elimina tot ceea ce gaseste.
restarteaza normal si vezi daca a avut efect. spyboot il poti rula daca te lasa sa il instalezi normal. spune cum a mers.