| ursey a întrebat:

am placa de baza Gigabyte GA-P43-ES3G si de cand am luat-o am o problema si nu am reusit sa o rezolv deloc dupa ce instalez windows-u orice versiune la vreo 3 zile imi dispare DVD-rom din lista de la mycomputer am schimbat si DVD-u si la fel schimb DVD-u in alta mufa sata pe placa de baza iar merge 2-3 zile si iar dispare daca poate cineva sa ma ajute plz. FUNDA

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu e cumva unitatea optica sau cablul cu defecte? Dupa ce dispare unitatea optica, in bios inca apare unitatea optica?

| ursey explică (pentru sltlp):

In bios este dupa ce dispare unitatea optica ledu de la HDD ramane aprins ca si cum ar cauta ceva pe hard sau pe CD

| ursey explică (pentru sltlp):

Am schimbat si cablu SATA si mufa de alimentare de la sursa si la fel facesi am scris ca am schimbat si unitatea optica

| sltlp a răspuns (pentru ursey):

Atunci sa fie oare ceva de la placa de baza?
Da update la bios in caz ca nu ai ultima versiune. La windows ai actualizarile activate?

| ursey explică (pentru sltlp):

Tot la zi fara probleme si bios actualizat am CD original cu drivere si utilitati printre care include bios update

| sltlp a răspuns (pentru ursey):

Nu prea mai stiu ce sa zic. Tot nu m-am lamurit cu detectarea din bios, dar treaba cu ledul aprins arata o problema probabil.

| ursey explică (pentru sltlp):

In bios este imi apare fara probleme pot sa fac boot fara probleme cu unitatea optica

| ursey explică (pentru sltlp):

Am folosit asta http://www.gigabyte.com/webpage/19/download-center.html
si pana la urma am gasit RocketRAID 3xxx/4xxx Controller
Windows Device Drivers
care nu era nici pe CD nici cu driver booster nici cu driver genius nu l-am gasit :( pe CD si pe site gaseam numai asta Intel SATA RAID/AHCI Driver dar imi dadea eroare la instalare zicea ca nu am suficiente resurse pentru a instala

| sltlp a răspuns (pentru ursey):

Incearca sa faci update/sa reinstalezi driver-ul de la chipset.

| Nicu47 a răspuns:

Driver-ul este instalat la unitatea optica?

| ursey explică (pentru Nicu47):

Daca nu ar fi n-as putea sa folosesc unitatea optica in alea 2-3 zile cat este dar fac CD- DVD in primele zile fara probleme

| Nicu47 a răspuns:

Imprumuta de la cineva o unitate optica timp de cateva zile si vezi daca face la fel, incearca si cu alt cablu, iar daca face la fel ori e ceva din placa de baza, ori o problema software