| Florin458 a întrebat:

Am primit pe mail un document in format ods.Am vrut sa il deschid cu Ms Office, insa nu suporta formatul.L-am convertit in.xls si imi deschide un tabel cu diferite caractere si simboluri ciudate.
Cum as putea remedia aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| marinaru777 a răspuns:

Ods este o extensie pentru un anumit fisier si trebuie convertit in doc, docx, xls sau ce ai nevoie, aici ai convertor online free https://www.aconvert.com/document/ods-to-docx/

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

De la Office 2016 merg deschise formatele.ods, pe versiunile mai vechi nu merg deschise.

Fisierul este facut cu Apache OpenOffice.

| danbnz a răspuns:

Ia uita-te aici poate gasesti ceva sa-ti fie de folos:
https://fileinfo.com/extension/ods

| flixbuster a răspuns:

Fisierele ODT (OpenDocument Text), ODS (OpenDocument Spreadsheet) si ODP (OpenDocument Presentation) sunt parte din standardul ODF (Open Document Format).

Cea mai "pe val" suita office care implementeaza nativ aceste formate este LibreOffice. Acesta este un produs gratuit. Recomand instalarea si folosirea LibreOffice ca alternativa la Microsoft Office.

LibreOffice este construit pe "umerii" OpenOffice (care a intrat intr-un con de umbra dupa ce Sun a fost cumparat de Oracle - de aceea s-a facut si fork la proiect si a aparut LibreOffice). OpenOffice inca mai este disponibil dar dezvoltarea si noile versiuni sunt MULT mai lente decat in cazul LibreOffice. Recomand OpenOffice doar pentru nostalgici.

Mai sunt multe alte suite office (unele gratuite, altele comerciale) ce suporta formatele ODF. Din cele comerciale face parte inclusiv Microsoft Office, care include suport nativ pentru formate ODF incepand cu Office 2007 si continuand cu toate versiunile ce au urmat (cu conditia sa aiba instalate toate service pack-urile si toate update-urile la zi - aviz celor care nu fac update-uri ca "li se strica calculatorul").

Poti citi aici despre situatia ODF in Microsoft Office:

http://support.office.com/......9fa0884b30