| AurelianStochițoiu97 a întrebat:

Salut.

Am primit un nou router numit SmartBOX pentru că cel vechi nu mai funcționa.

Faza este că acum am un singur SSID. Înainte (cu router-ul anterior) aveam două SSID-uri (două nume de rețea) întrebarea este: dacă conectez mai multe dispozitive la un singur SSID, viteza internetului scade? Contează să ai două SSID-uri?

Rog să răspundeți cu responsabilitate! Vă mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cum am spus, viteza va scadea, dar daca nu se acceseaza in acelasi moment de pe mai multe aparate, atunci aproape nici nu se simte. Depinde mult si de viteza de conectare la ISP si mai departe, pana la serverul site-ului accesat.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un switch sau un router totdeauna scade viteza cu 10-30%, in functie de tehnologie.
Viteza ramasa se imparte in numarul de calculatoare care acceseaza in acelasi moment reteaua de intrare (in acest caz ceea de intrare internet, de la ISP).

Doua SSID-uri se folosesc rar, unul de rezerva celuilalt, doar in cazul cand retelele de intrare sunt nesigure.

| AurelianStochițoiu97 explică (pentru Bula):

Mulțumesc mult. Deci, pot să conectez liniștit și televizorul, telefonul și dispozitivele părinților fără să mă îngrijorez că o să scadă viteza internetului, nu? 7 dispozitive, la număr.