| alex2009 a întrebat:

Salut am probleme cu un pc aseara am luat un cred ca pentru fifa 2007 anti-virusul Avast 5 a zis ca este virusat si a sters crekul cu virus cu tot si azi a inceput sa se inchida pc-ul din senin am incercat sa reinstalez windowsul intra sa buteze dar dupa cateva secunde cand trebuie sa sterg partitia veche se inchide. Ce ar putea fi? Sau Cum as putea sa sterg partitia C? Multumesc.

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce "formatare" pentru cateva secunde? tongue, il formatezi direct, incearca cu alt windows mi s-a itnampalt si mie cand formatam un laptop tongue

| sinblade27 a răspuns:

Sfatul meu ia un live cd de la linux slax, ubuntu, mint buteaza cd si intra si dai format pe partitia de sistem

| adriangabor92 a răspuns:

Trebuie instalat din nou windows-ul

| arrriadna a răspuns:

Nu rulezi simplu asa, cd-ul de windows, intai stergi partitiile si pentru asta trebuie sa boot from cd. (cand se deschide compu inainte sa intre in win dai del ca sa intre in setarile de bios, si acolo dai boot-are doar de pe cd si-atata- iesi din setari cu f10 - save and exit- yes). Booteaza de pe cd si tu ii dai "delete partition". Le stergi pe toate si apoi creezi iarasi partitiile, dar cu alte dimensiuni fiecare decat pana acum.
Atentie ca cd-urile de windows sunt diferite, in facut de cum au fost crack-uite. Unele permit stergerea partitiilor si altele nu. Aduna si tu de pe la prieteni mai multe cd-uri inainte sa te apuci de treaba. Si ia-ti mai bine pe stick sau cd toate programele de care ai nevoie.
Dupa re-creerea partitiilor iti tragi windows-ul, intrii din nou in bios, ca sa iti ruleze win de pe hard (ca il setasei sa boot from cd) si gata. Iti tragi toate programele: placa de baza, audio, video, antivir, restart, restul programelor, restart si ai compu nou.
Daca o sa vrei sa iti tragi din nou win cu boot normal de pe hard, fara stergerea partitiilor NU scapi de virus (am patit-o si eu).
Si sa nu dai quick format la restul partitiilor, da-le normal. Stii o treaba.
Bafta!

| Cuuukii a răspuns:

Instaleaza windowsu in D si dupa sterge windowsul vechi(cel existent in C)
P, S - am patit si eu asta si asa am rezolvat:d

| perla a răspuns:

Omoara virusul cheama deratizzzaaarrreeeaaaa!

| silviuilas a răspuns:

Daca intri cateva secunde du-te in cmputer si dai formatare la C si dupa pui noul windows