| Ghettopenny a întrebat:

Salut.
Am resetat windows 10, in timpul instalarii a aparut o eroare si si-a dat restart.
Acum nu mai intra in Windows, decat in meniul acela cu troubleshoot si restul, i-am dat din nou resetare, aceeasi problema isi da restart si nu mai merge. Stickul nu imi citeste in bios ca sa instalez alt windows. Ce pot sa fac? Exista vreo comanda in cmd sau cum pot sa reinstalez windowsul?
Am un Acer nitro 5 an515

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Stick-ul nu trebuie si nu poate intra in BIOS, la instalarea Windows-ului.
Trebuie sa fie boot-abil si sa fie primul pe lista de prioritate boot.

2. Daca in timpul instalarii s-a intamplat eroare, atunci motivul este afisat, trebuie citit si gandit ce e de facut.
Erorile la instalare apar cand kit-ul de instalare este cu eroare de copiere sau cand ai o defectiune fizica in calculator.

Ca urmare, trebuie sa faci un stick cu un kit de instalare boot-abil, sa pornesti calculatorul de pe stick, dupa care stergi partitia cu instalarea veche sau il repari.
Daca iti da iarasi eroare in timpul instalarii, atunci citeste atent mesajul, respectiv trebuie testat hardware pentru erori.

| Ghettopenny explică (pentru Bula):

Cand am stick ul in laptop si pornesc laptop ul, intru in bios si nu imi arata in meniul de boot USB ul

| Bula a răspuns (pentru Ghettopenny):

Ai mai boot-at laptop-ul de pe stick?
Ori stick-ul nu este boot-abil, ori chiar este defect.

| doctorandus a răspuns:

Simplu: pe alt PC descarci gratuit Windows 10 cu https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

Faci USB de instalare.

De licenta n-ai nevoie (Windows 10 merge si fara licenta).

| Ghettopenny explică (pentru doctorandus):

Am versiunea pe un stick, dar nu imi citeste stick ul in bios