| vali1985 a întrebat:

Am scapat telefonul Huawei Y6 pe jos si butonul de oprire face print screen cand il apas.Trebuie schimbat butonul sau e vreo setare? De mentionat ar mai fi ca butonul de volume up nu functioneaza, dar in schimb daca dau sunetul mai incet merge.

Răspuns Câştigător
| vali1985 explică:

Probabil ca facea print screen cu butoanele volum + si oprire apasate simultan si daca butonul de volum + e blocat in pozitia apasat, la apasarea butonului de oprire va face print screen, deci trebuie deblocat butonul de volum +. Daca e o defectiune mecanica ca urmare a impactului telefonului cu solul, se poate lovi putin butonul volum +, poate isi revine, iar in caz contrar, trebuie desfacut telefonul, reparat/inlocuit butonul, comutatorul, deci ar trebui dus telefonul la reparat. Poate e deplasat cablajul in interior spre butonul volum + si ramane tot timpul apasat, deci ar merge o lovire a telefonului de ceva stabil, dar nu chiar dur sa lase urme (se poate pune un prosop pe o masa) cu partea unde nu e butonul volume + asa incat cablajul sa se departeze de butonul volum + sau se poate apasa butonul + mai insistent, insa rezultatul unor asemenea proceduri ar putea sa nu fie cel asteptat si telefonul sa se strice si mai mult, de exemplu sa se desprinda ceva, sa se sparga ecranul si asa mai departe.

| vali1985 explică (pentru vali1985):

Butonul de volume up merge acum, dar cel de oprire face captura de ecran in continuare.O sa-l duc la service pana la urma.Multumesc pentru ajutor!

| Algo098 a răspuns (pentru vali1985):

Corect. Cu placere.

4 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Daca stii exact cu ce parte a atins telefonul solul, il poti lovi usor in partea diametral opusa, dar e o metoda nesigura, riscanta cum am mai spus. E o noua lovire si pot aparea ate defectiuni.

| Elynad a răspuns:

Salut, se pare ca are butonul de volum blocat. daca nu isi revine cu cateva bobarnace mergi la un dervice. happy