| SergiuM99 a întrebat:

Salut, am schimbat pasta termoconductoare unui laptop Asus fx 504 g si dupa ce am montat totul la loc nu a mai pornit, nu se aprind nici macar ledurile precum ca ar fi pus la alimentator sau ca e pe baterie, mentionez ca pasta a fost dubioasa, a fost foarte lichida fata de o pasta normala, ce credeti ca ar putea fi?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica toate conectoarele, probabil ai uitat sa re-conectezi careva.
Daca nu, atunci ai mari sanse ca placa de baza sa fie distrusa (se poate testa doar la service-ul producatorului).

| Panamax a răspuns:

Dar cine are pasta termoconductoare noua? Nu asta era ideea?

| SergiuM99 explică (pentru Panamax):

Pasta era nou nouta, era o pasta termica cu argint

| nicu991 a răspuns (pentru Panamax):

Am prins gluma, dar situatia e trista...

| nicu991 a răspuns (pentru SergiuM99):

Clar, stii ca argintul e conductor electric, nu doar termic. Mai mult ca sigur a ajuns pe unde nu trebuie.

| nicu991 a răspuns:

Pasta aia termoconductoare, ce fabricant are? Nu cumva ai pus din aia cu metal lichid...

| SergiuM99 explică (pentru nicu991):

Sincer nu stiu ce past am adaugat, i-am schimbat cuiva iar tipul a venit cu pasta lui, oricum era foarte mai ciudata, ca si compozite, am pus foarte putin si s-a intis mult tare, cand am desfacut sa sterg, nu se lua nici cu alcool izopropilic, am sters cat am putut dar a ramas un strat gri ciudat

| nicu991 a răspuns (pentru SergiuM99):

Schimbarea pastei termoconductoare a constat in dezmembrarea laptopului inclusiv placa de baza? Poate ai lasat ceva neconectat pe-acolo.

| SergiuM99 explică (pentru nicu991):

Nu, desfaci capacul, si are radiatorol prins in 6 suruburi, chiar iti indica si ordinea in care sa le prinzi, am sters pasta veche cu betisor cu vata si alcool, am lasat sa se usuce, am adaugat pasta noua am strans totul la loc si am zis sa fac o proba inainte de a pune capacul, dar de unde ca nu mai pornea

| XxL0gikxX a răspuns:

Pasta nu trebuie sa fie deloc lichida, oricum, daca era vanduta ca pasta termoconductoare, probabil era metal lichid. Ai zis ca a ramas si un strat gri, deci da, sigur metal lichid.
Daca s-a imprastiat pe unde nu trebuie nu e lucru usor de rezolvat totusi, se curata greu.
Uite aici un video cum curata un baiat metalul lichid, poate te ajuta : https://www.youtube.com/watch?v=qE7CatFjnBk

| nicu991 a răspuns (pentru XxL0gikxX):

Cea mai proasta idee sa pui pasta termoconductoare cu metal lichid intr-un laptop. Plus ca din ce am citit pe net, corodeaza radiatoarele.