| FLAVIUS_4030 a întrebat:

Am setat un router netgear am activitate wireles dar nu am net la pc. Ce trebuie sa fac? Bine inteles cablul din router in pc este conectat. Mai trebuie sa face ceva setari in windows? (XP)

1 răspuns:
| MeConstantine a răspuns:

Pai mi se pare corect ca nu merge :) Trebuiesc sa alegi si setarile de net pe care le folosesti: Astfel conectezi routerul de pc in portul 2, apoi pui cablu de internet. Pe fundul routerului este o adresa pe care trebuie sa o introduci intr-un browser din calculator, totodata un user si o parola. Intrii de acolo si in functie de conexiune iti faci setarile pentru conectare, astfel vei avea:
1. Static Ip - daca ai ip static - dat de la retea.
2. PPOE CU user si parola de la rds&rcs
3. Ip dinamic
4. Conectat liber la internet.
Inainte sa alegi si acolo verifica la placa de retea, din control panel>network and internet>Network and sharing center si partea stanga change adapter settings, cu click dreapta properties ( atentie sa fie placa de retea lan selectata) apoi selectezi Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) dai properties si verifici sa fie setata pe automatic acolo.
Succes, raspuns dat de constantin de l www.meditatii-instalare-windows.com