| Hayabuzza a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor! Calculatorul meu nu merge deloc. De fiecare data cand incerc sa-l pornesc imi apare un blackscreen ce trece greu, insa calculatorul meu merge la fel de greu! Probabil este un virus, dar nu stiu! Daca stie cineva ce are, pls help!

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Formateaza tot hardul si reinstaleaza sistemul de operare.
Apoi instaleaza un antivirus bun, pentru a te feri de virusi.

| Hayabuzza explică (pentru dannyel86):

Daca formatez hardisk-ul si reinstalez sistemul de operare, PC va reveni ca in starea din fabrica (nu ca ar fi o problema)
Si apropo, cum formatez hardisk-ul?

| dannyel86 a răspuns (pentru Hayabuzza):

Daca hardul e formatat si Windows-ul reinstalat e curat, calculatorul se va misca mai bine, ca prima data. Nu uita de driverele pentru sistem (poate le ai pe un cd sau le gasesti pe pagina oficiala a producatorului placii de baza).
Hardul se poate formata in timpul procesului de reinstalare sistem de operare.
Daca ai fisiere importante pe care vrei sa le salvezi (poze, documente, audio, video), va trebui sa apelezi la cineva care are cunostinte IT, care sa treaca aceste fisiere de pe hard pe un stick, cd/dvd sau hard extern. Acest lucru se poate face prin Safe Mode sau cu un disc cu programe pentru accesul la un sistem cu probleme.

| Lioana a răspuns:

Reinstalează Windows-ul! E singura soluție.

| Sebyy220104 a răspuns:

Schimbat-o Windows-ul