| RecKinul a întrebat:

Am si eu nevoie de parerea unui electrician. Locuiesc la tara si am instalatia electrica veche pe aluminiu. Am observat in tabloul electric ca pe o siguranta de nul mai este legat in plus inca un fir ceva mai gros. Ce rol are acel fir si unde duce (unde e legat). La prize nu exista fir pentru impamantare.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este impamantarea si, cum ii spune si numele, duce in pamant si trebuie sa fie legat la ceva metalic (teava sau platbanda de otel).