| Paul_Samuel_1999 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, am deschis laptopul un Acer nitro 5 si nu se conecta la wifi pur si simplu in locul acelei iconite cu wifi imi apare iconita de ethernet ca si cum nu ar fi conectat. Am conectat ethernetul si merge, am internet dar daca il scot nu mai am si nu pot sa ma conectez nici la wifi-ul meu si nici la acel al vecinilor. Am intrat in control panel placa de retea e pornita, am incercat sa dau reset dar nimic, repornire nimic, m-am gandit sa repun windows-ul, nu ati sti alta modalitate?

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Leaga-l la internet, vezi sa ai instalate driverele si sa nu fie dat disable la placa de retea. Daca 100% ai driverele sigur instalate (fa un print la device manager > network si pune aici sa vedem ca asa e) atunci vezi sa nu fie disable. verifica si cu ipconfig. Daca totul e ok, da-o pe 20/40 mhz, sau da reteaua wireless pe alta securitate, sa vezi daca ti-o detecteaza. Maxim cum ai zis tu, windows. Pe scurt, software drivere. windows, hardware > placa de retea.

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru CM7YRE):

Da am tot am verificat placa de retea e pe enable am toate driverele ce pot sa fac, sa repun windowsul?

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru CM7YRE):

A de fapt nu, la driveru' de la placa de retea imi arata sa repornesc laptopul ca cica e ceva eroare:,, Instalation Blocked" si apoi scrie,, The Installation is blocked due to a pending reboot. Reboot and retry installation" am repornit laptopul, nimic ce pot sa fac?

| CM7YRE a răspuns (pentru Paul_Samuel_1999):

Asa scrie acolo in device manager? 3dchip/3dpnet/driver easy...printre cele mai usoare variante si chiar nu merge nimic? Cum am mai zis, sa fie enabled, sa incerci diverse variante de drivere, vezi tipul de retea, da placa pe 20/40mhz, in rest, totul o sa fie ok. vezi sa fie sistem de operare suportat de laptopul tau, nu ceva sa fie "compatibil". Reinstalare...nu are rost daca totul e ok; te poate ajuta, dar nu e garantatl ai putea sa incerci asta ca ultima varianta.

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru CM7YRE):

Deci, am instalat driveru de la placa de retea si aia mi-a aparut, sistemul de operare sigur il suporta adica un I5-8300H si un GTX1050,, nu e nevoie de mai mult ca sa duc win 10. Mie mie sa nu se fi stricat placa de retea in sine, daca upa ce reinstalez windows-ul si nu merge il dau in garantie.

| Bogdan70001 a răspuns:

Poate nu ai driver-ul pentru Wifi.

Pune cablul de internet, si descarca de pe internet 3DP NET, il rulezi si o sa vezi un driver in josul programului.Dai pe plusul de langa el (driver) si o sa ai o lista cu 2 drivere...le instalezi pe amandoua

| Paul_Samuel_1999 explică (pentru Bogdan70001):

Am driverele, dar mersi oricum o sa incerc