| Anonimus11111 a întrebat:

Am si eu o intrebare: care placa video este mai performanta (ca si grafica in jocuri ma refer)
NVIDIA GeForce GT 650M sau
GeForce GT 730M
pe acest site http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-650M.7188 7.0.html
arata ca 650 e mai performanta, dar am o nelamurire cum de 730 este mai slaba daca are memoria de 4096 MB, pe cand 650 are doar 2048 MB?
Va rog sa-mi explicati! Multumesc! Dau funda.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

730 este mai slaba pentru ca este 730!
730 M este DDR3, 650 M este DDR5

Uite cum sta treaba in placile grafice, prima cifra reprezinta numarul de serie sau modelul de placa video, in cazul nostru avem seria 6 si seria 7 la aceste doua placi video dar aceasta cifra nu reflecta performanta placilor. In principiu nu te gandi ca seria 7 este mai buna decat seria 6 dar este mai noua ca model. Acum despre celelalte cifre de dupa 6 si 7 si anume 10 - 20 - 30...reflecta performanta placilor video dupa cum urmeaza
10-20 - placi video slabe
30-40 - low-end
50 - entry-level
60 - medii
70-80 - high end
90 - cele mai performante - The Best!

Bineinteles ca in calcul se ia si numarul de BITI cat si modelul DDR 2-3-5, memoria.

uite aici cele 2 placi video, una este pe locul 72 si cealalta pe 89
http://www.notebookcheck.net/......844.0.html
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Ax3LdeV a răspuns:

GeForce GT 730M asta e cea mai buna uitate la bus cu cat e mai mare cu atat e mai bine + frecventa la fel

| baero a răspuns:

Eu asi alege NVIDIA GeForce GT 650M, pentru ca pe tine nu te intereseaza cat de mare este, te intereseaza cat de clar si bine se vede(pe intelesul tau).