| sandmonkey a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, daca am 6gb ram ddr3 pe calculator si am o placa de 512 mb si vreau sa o inlocuiesc cu un rx550 de 4 gb, gb de la placa o sa se puna la ceilalti?
Practic cati gb ram o sa am?

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Scazi ce scoți, adaugi ce pui (știi și tu să faci asta!)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lol, tot atitia o sa ai. Daca iti tai o mina si pui doua in loc, nu vei avea dupa aia 3 picioare.

| Wr3nch a răspuns:

Inainte sa pui RX-ul ala vezi ce placa de baza ai, ca poate te trezesti ca nu incape si dai bani degeabalaughing

| sandmonkey explică (pentru Wr3nch):

Pai e o placa de baza cu socket lga1155 cu 22nm ddr3, asta scrie pe ea, nu e compatibila?

| Wr3nch a răspuns (pentru sandmonkey):

Nu socket-ul e relevant ci modelul exact.

| LPCTSTR a răspuns:

Numai placile grafice integrate manaca din ramii instalati pentru ca... placa este integrata si nu are ram dedicat cum are o placa grafica dedicata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, sunt rami video si tie iti trebuie la pc minim 8gb ram ddr3 sau ddr4

| sandmonkey explică (pentru anonim_4396):

Deci mai trebuie sa adaug 2 gb ddr3 sa inteleg?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sandmonkey):

Nu. Tu ai probabil o placuta de 2 si una de 4, vezi ce frecventa au dar eu zic sa le arunci si iei una noua de 8gb cu frecventa mare

| nicu991 a răspuns:

Placa video va avea strict acei 4 GB VRAM, daca este capabil calculatorul ( placa de baza) se poate ca din cei 6 GB RAM sa imprumute si placa video la nevoie in cazul in care cei 4 GB ai ei n-ar ajunge ( ex.: jocuri care au texturi HD si rezolutii video mari).
In concluzie ramai tot cu 6 GB RAM indiferent de ce placa video iti pui.
ATENTIE!
RX 550 4GB consuma maxim 60 wati din portul PCI-E. Verifica modelul placii de baza pentru a te asigura ca aceasta furnizeaza puterea respectiva, altfel n-o sa-ti mearga si vei fi nevoit sa-ti iei o placa video cu alimentare separata din sursa calculatorului.

| sandmonkey explică (pentru nicu991):

Placa de baza Biostar H61
MGV3, socket 1155
asta e placa
duce rx550?

| marinaru777 a răspuns:

Da jos cpuz de pe google si vezi modelul placii de baza daca ai pcie x16 si atunci poti cumpara o placa video pcie x16

| sandmonkey explică (pentru marinaru777):

Placa de baza Biostar H61MGV3, socket 1155
duce rx550 ul?

| nicu991 a răspuns (pentru sandmonkey):

Slotul PCI-E 3.0 furnizeaza maxim 75 wati, deci ar trebui sa-ti mearga fara nicio problema.

| marinaru777 a răspuns (pentru sandmonkey):

Https://www.biostar.com.tw/......uction.php
Deci ai pcie x16 si duce..sa dai aici la specificatii si vezi si ram poti pune pana la 16 gb ram

| sandmonkey explică (pentru marinaru777):

Am vazut acum dar are doar 2 sloturi deci ar trebui 2 placute de cate 8
dar ziceam sa iau 2 plăcute de cate 4gb cu 1600 frecventa si sa le dau jos pe astea pe care le am ca au frecventa de 665: )), merge sa fac asa, nu?

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Vei avea memorie RAM 6GB DDR3 pentru procesor și memorie 'video' 4GB GDDR5 pentru placa video.
Acei 4 GB sunt folosiți doar de placa video și cei 6 GB sunt folosiți doar de procesor, nu se "amestecă".