| Marian150 a întrebat:

am si eu o intrebare...este buna de ceva configuratia asta la pc?
Placa video amd radeon 5450
8gb ram ddr2
procesor Intel core 2 duo e8400?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Sa le luam pe rand:
-placa video amd radeon 5450( presupun ca-i varianta de 1gb 64bit ddr3, cel putin eu pe asta o am) nu-i pentru gaming in niciun caz. Ce-i drept ii mai buna ca cea integrata care o ai tu pe placa aia de baza cu lga775, insa tot ii prea slaba pentru cerintele din ziua de azi.
-8 GB Ram sunt minimul recomandat la o configuratie, insa nu stiu ce sa zic de ddr2... macar ddr3
-procesorul Intel core 2 duo e8400 nu-i bun de nimic pentru cerintele de azi.

Eu iti recomand minim un setup cu:
-placa de baza cu socket 1155( care evident va suporta si rami ddr3)
-un procesor de la i3 2100 in sus, nimic mai jos de atat
-8gb ram ddr3
-cand vine vorba de placi video ii ceva mai dificil de ales, fa niste research pe Google si YouTube inainte sa achizitionezi una, in special cand ii vorba de Sh( unii le vand la suprapret chiar daca au fost supuse la stres constant cu jocurile, asa ca ai grija).

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pui un Linux pe ea si e o configuratie buna pentru net/office.

| flixbuster a răspuns:

Un procesor modest de acum 12 ani si o placa video modesta de acum 10 ani.

Poti rula cu succes:
- Windows 8/10 (care inca au suport);
- programe uzuale (navigare net, documente, muzica, filme);
- jocuri de acum 10 ani cu detalii scazute;
- jocuri de acum 15 ani cu detalii ridicate.

Poti rula si Linux cu succes dar nu cred ca te intereseaza.

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu chiar.
Hai sa luam componentele una cate una:
AMD Radeon HD 5450. A iesit in 2010, si nici atunci nu cred ca era mare bunatate. Are 1GB (sau 512MB) VRAM DDR2. Deci foarte, foarte slab in 2020. Se chinuie si sa duca Minecraft. Nu merita.
8GB ram DDR2. Cantitea in sine de RAMi e ok, 8 GB este minimul in 2020. Insa, este DDR2. DDR2 a aparut in 2003, si in general gasesti frecvente 800mhz. Foarte slab. Poti cumpara memorii de 4866 Mhz, insa sunt DDR4. Deci da, again, foarte, foarte slab.
Procesorul: lansat in 2008, are 2 core-uri, fara turbo boost. Iarasi, slab.
In concluzie, nu, nu prea este bun de ceva PC-ul asta. Poate daca vrei sa te uiti pe Facebook sau sa asculti muzica pe Youtube atunci e ok. Pentru gaming e varza. In special jocuri moderne.