| Catalinlupu23 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare legata despre laptop, ramii mei stau in 1333mhz si ei normal trebuiau sa fie in 1600mhz cum scrie si pe net la specificatiile lui, laptop model f550jx,de la ce poate a fie?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cumva una din placute (daca ai 2) este pe 1333? Asa am eu in PC: una de 1600 Mhz si una de 1333. Amandoua lucreaza pe 1333.

| relian a răspuns:

Cum ai vazut ca memoria lucreaza la 1333 MHz?

| GPA a răspuns:

Ai 4GB de memorie onboard (soldered) pe placa de bază. Ce tip de memorie RAM ai instalat în slot pe placa de bază?

Problema se pune astfel. Memoriile RAM onboard+dedicate funcționează diferit, nu au același timing (CAS). Dacă ai monta o memorie RAM de 4GB în slot la 1600MHz, abia atunci ar rula în regim intercalat (adică dual channel interleaved). Dar pentru faptul că memoriile tale nu au aceeași capacitate+timing, ele vor rula pe un singur canal de 64 biți cu bus-ul de memorie, de unde și limitarea de frecvență. În general, evită laptopurile cu memorie RAM soldered, pentru că :

1. Memoria RAM soldered este utilizată foarte mult de procesor pentru buffer video.
2. Memoria RAM soldered este mai greu de sincronizat cu memoriile dedicate DIMM.

| relian a răspuns (pentru GPA):

Laptop cu memoria lipita de motherboard, poate la Apple sa vezi asa ceva.
Poate ori fi si pe la alte laptopuri, ori netbookuri, eu personal nu am vazut.Nici la Apple nu am vazut pentru ca nu am desfacut.Am desfacut laptop, chiar din astea scumpe cu procesoare i7 si aveau tot memorie sa poti scoasa, deci nu era lipita.
Or fi, nu zic nu.Si cum a vazut el, o fi facut test ca na spus nimic, ma refer sa vada ca placuta lui lucreaza la nu stiu ce alta frecventa decat ce scrie pe ea.
Nici laptopurile de la Apple nu cred sa aiba lipite, ma refer la cele care au procesoare Intel, asta stiu sigur, am asa un lalptop din 2014, ce stiu acum, este ca aplle nu o sa mai faca calculatoare cu procesoare Intel, deja au scos ei procesorul lor, care au integrat atata ram cat si grafic card, spun ca ar fi mai bun ca cel de la Intel.
Cat de bun o fi o sa vedem cand or sa cumpere mai multa lume si apar comentarii.