| X3N1L a întrebat:

Salut,
Am si eu o intrebare pentru cei ce au patit sau se pricep la acest domeniu,deci :Am primit un calculator de la un prieten, e oke dar am o problema cu el scoate un sunet ciudat uneori incepe sa se auda CRED de la sursa un sunet ce seamana cu o fluctuatie a vitezei coolerului de la sursa, ideea e ca eu vreau sa inregistrez videoclipuri (jocuri) si acest sunet se aude peste tot.
Arunci cand pornesc calculatorul sunetul nici macar nu se aude dar cu cat il folosesc mai mult acel sunet se accentueazasad
Cei care stiti sau va priicepeti spuneti-mi si mie de unde vine acel sunet si cum il repar.

3 răspunsuri:
| mickeyMT a răspuns:

Mai, cel mai bine, dupa mine, este sa schimbi sursa(pentru un test) sa vezi care este diferenta, si cred ca stii cum s-o faci(du-te la un service si ii rogi sa-ti testeze ei sursa, dupa ce le explici situatia - asta daca nu ai tu alta sursa acasa si stii cum sa faci -). Daca tot se aude si dupa ce schimbi sursa, cauta la alte coolere(placa video, procesor, cooler al unitatii care ventileaza aerul) si vezi care-i baiul. Asta este singura optiune pe care o ai.
Succes

| FlorinM28 a răspuns:

E probabil un cooler cu viteza variabila (la laptopuri cel putin asa e) si in functie de incalzire are turatia mai mica sau mai mare.

| X3N1L explică:

In primul rand eu am calculator (cu unitate) in al doilea rand e un sunet ce cred ca provine de la coolerul de la sursa