| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am si eu o intrebare, va rog sa ma lamuriti. Deci eu sunt la Digi, de acolo am net si am un singur router (modem). Acela se afla in alta camera si vreau sa imi iau un pc si trebuie conectat prin cablu. Nu vreau sa mai fac gauri prin pereti sau sa trag cablu, asa ca m-am gandit sa cumpar inca un router pe care sa il asez la mine in camera si sa trag cablu direct din el in PC. Intrebarea mea este cum se face acest proces? Adica ma duc, cumpar un router apoi cum se face conectarea? Ii sun pe cei de la Digi? Se poate face legatura de la stâlp? Locuiesc la casă.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cere un modem cu wifi de la Digi si cumpara-ti adaptor wifi pentru pc. Daca aveai laptop nu mai trebuia adaptor pentru pc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bine ai venit in 2021! Ceea ce ai tu de fapt nevoie e un adaptor wireless! Here you go: https://altex.ro/......ARCHERT3U/ (gasesti si mai ieftine, dar asta e foarte ok ca si pret/performanta)

| UnBaiatAnonimx221 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vreau sa am viteza mare de la net. Daca bag o porcărie de adaptor, sunt sigur că va merge extraordinar de prost.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Esti sigur prost. Ia zi mai bine cit de mare e hardul si ce vrei sa faci cu viteza aia "mare" la net. Si eu credeam la fel ca tine pana am avut ocazia sa ma distrez cu vreo doua adaptoare de alea, unde mai pui ca am avut ocazia si sa folosesc niste mini PC-uri conectate la router. Surprinzator, e chiar utilizabil wireless-ul in astfel de conditii. happy

| UnBaiatAnonimx221 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vărule, mergi și joaca-te minecraft și lasă aiurelile pe site-ul asta. Ești vai de tine, decât să dai răspunsuri care nu și au rostul, mai bine taci.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Puisor, te-am intrebat foarte frumos ceva. Eu cand puneam mina pe primul calculator, maica-ta si taica-tu se jucau cu gogosi de noroi. Raspunsul meu isi avea intru totul rostul. Daca tie iti place sa fii nesimtit cand cineva incearca sa te ajute, foarte bine. O sa dai cu capul de pragul de sus intr-o buna zi.

| anonimg a răspuns:

GabiDumitrescu a răspuns bine.
Dar daca vrei neaparat router (asta ca sa ai wireless si la telefon), nu il poti conecta direct de la stalp, ci doar de la routerul principal.
Sunt multe metode de conectare. Dar cel mai bun este cablul.
Sa nu iti iei un router, un modem sau un adaptor wireless care sa aiba o viteza mai mica decat aceea pe care o ai tu la abonamentul de la rds.

| Wr3nch a răspuns:

Stii ca al doilea router tot trebuie legat prin cablu la primul nu? Altfel nu va merge lol.

| dinaprilie a răspuns:

Routerele intre ele se leaga cu un patch cord ( cablu ).

| Mtoni a răspuns:

În cazul ăsta, dacă mai vrei un router ar trebui să plătești încă un abonament. Cred că ei nu îți montează un router care nu e de la ei. Dar poți cere un router wireless în locul celui pe care îl ai.