| Vyrnfa a întrebat:

Salut,am si eu o mica problema.PC-ul pe care-l folosesc are instalati 5 rami,dar imi apar doar 3, 12.Mentionez ca nu folosesc placa video integrata si am windows 8 pe 64bits.Stiti cumva ce problema poate sa aiba?

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Daca ramii au aceeasi frecventa nu este necesar. Oricum ei ar trebui sa se puna automat la frecventa celui mai mic ram instalat pe sistem.

Daca zici ca in bios ii vede ok atunci e din OS. Fie este de 32bits (x86) fie este memorie maxima.

Verifica asa: scrie in bara de start "msconfig" si dai Enter.
Te duci la Boot si dai click pe Advanced Options. Dupa care debifeaza in partea dreapta Maximum memory.

Succes

2 răspunsuri:
| DrGeorge a răspuns:

Pare sa fie de la sistemul de operare. Verifica si in bios daca ii vede pe toti si seteazale manual frecventa.

| Vyrnfa explică (pentru DrGeorge):

In Bios se vad toti ramii, dar cum setez frecventa?

| DrGeorge a răspuns (pentru Vyrnfa):

Daca ramii au aceeasi frecventa nu este necesar. Oricum ei ar trebui sa se puna automat la frecventa celui mai mic ram instalat pe sistem.

Daca zici ca in bios ii vede ok atunci e din OS. Fie este de 32bits (x86) fie este memorie maxima.

Verifica asa: scrie in bara de start "msconfig" si dai Enter.
Te duci la Boot si dai click pe Advanced Options. Dupa care debifeaza in partea dreapta Maximum memory.

Succes