| xXGaBiXx a întrebat:

Salut, am și eu o nedumerire cu bottleneck-ul. Recent am aflat ce înseamnă.
Vreau să-mi cumpăr un GTX 750TI OC2 dar din câte am văzut pe site-ul "can you run it" din cauza procesorului (Intel Core2 Duo E8400) s-ar putea să apară un bottleneck între acestea, iar performanța plăcii să fie încetinită. Poate afecta placa în timp dacă lucreaza cu un procesor slab? Merită înlocuită dacă momentan am un GT630, GDDR3, 128bit cu ea chiar dacă este "gâtuită"? Ce altă placă mi-ați recomanda să-mi iau pentru procesorul ăla, sau mai bine cumpăr alt procesor quad core care să țină pasul cu placa? Sugerez faptul ca am și un PC slăbuț, (RAM 4gb DDR2 800mhz și placa video Gainward GeForce GT630 GDDR3, 128bit pe care vreau să o înlocuiesc).

Răspuns Apreciat de Editori
| WxRo a răspuns:

Nu merita sa schimbi doar procesorul. Trebuie schimbata platforma cu totul. Pana faci asta poti sa iei linistit placa grafica.
https://linustechtips.com/......just-fine/

1 răspuns:
| CPAElites a răspuns:

Cumperi un Q6600 si se rezolva.