| PHLO007 a întrebat:

SALUT, Am si eu o nelămurire.

Am un calculator mai vechi, cam de 5-6 ani. Am pe el Procesor 1.8, 1GB Ram, Video 128.

Am schimbat hard-ul si acum am o problema. Nu-mi porneste monitorul, unitatea se aude că funcţionează dar monitorul nu porneste(nu este de la monitor, am încercat cu 3).

Cred că este de la faza cu Maste / Slave, nu ştiu cum trebuie să le poziţionez, harddisk-ul pe slave si cd-rom-ul pe master? Sau? Daca se poate sa ma ajutati vă rog.

Mulţumesc frumos.

8 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Cred ca hardul nu e compatibil cu unitatea ta. Poate ai luat SATA 2 fara sa stii si acum nu-ti merge.
Probleme pot fi multe...Procesorul,ramii sau "dantela" din unitate. Dantela este firul acela lung si lat de culoare alb-galbuie.

| Snoopyyy a răspuns:

De la Hard nu poate sa fie, daca e de la hard se aprinde si iti da o eroare, Cauzele pot fii, Rami, scoatei si bagai de vreo 3, 4 ori, Placa video, misca de ia sau poate in cel mai rau caz ti s-a ars placa de baza

| AlexandruMurzin a răspuns:

Daca nu porneste monitorul de loc inseamna ca ai o buba la placa video. Daca hardul nu era compatibil iti aparea fereastra de boot, verifica placa video. Pune pe onboard (daca ai) daca nu incearca sa imprumuti alta placa si sa vezi daca merge!

| KเĐu540 a răspuns:

Mai bine du-te cu unitatea la un service sa stii exact ce are.

| PHLO007 explică:

Nu este ars nimic, nici de la RAMI, am pus eu nu ştiu cum chestia cu master / slave si sa aprins.dar era hard-ul gol, apoi am pus altul si numai se aprindea

| PHLO007 explică:

Eu vreau să-mi spuneţi doar cum să aşez cablurile şi cum să setez hdd-ul slave off, on si cd-rom-ul slave on, off?, nu să mă duc la service sau să schimb placa video. Mulţumesc.

| AlexandruMurzin a răspuns (pentru PHLO007):

Nu exista slave off, doar slave si master..sa treci hardul pe master o poti face numai din bios, si pentru asta trebuie sa vezi ceea ce faci prin urmare iti trebuie monitor. Am spus sa verifici inainte faza cu placa video, nu vreau sa dai banii aiurea ca sa o schimb ca poate fi o problema mai adanca(gen pini placa de baza) si atunci o schimbi degeaba!

| masacru08 a răspuns:

Probabil nu ai conectat bine firele de la sursa, incearca sa pui altul acolo si daca tot nu merge, incearca sa mai inversezi firele care merg din placa de baza in HDD.