| Nab223 a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire. Detin un calculator cu un procesor Intel pentium 2030 3, 0 ghz, nVIDIA 430 si 4 gb ram. Totul frumos pana acum, ideea este ca toate sunt bune pana dau sa instalez ceva sa se descarce, viteza de descarcare este foarte mica si calculatorul se misca din ce in ce mai greu facand chestia asta, nu e de la net am schimbat 2 routere pana acum, viteza o am de 1g. Ofer funda

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Poate sa fie din:
- hdd - nu face fata la t0rrenti pentru ca fiecare descarcare scrie cu mai multe stream-uri in acelasi timp, cate unul de la fiecare sursa, plus upload-ul/seed-ul care face la fel dar la citire nu scriere, oricum asta FVTE hdd-ul care are un nr limitat de capete care se misca peste un platan (e mecanic, nu electronic)
- cablul de retea, nu e bun
- mufele nu sunt bine infipte sau sunt coclite
- placa de retea e pe duca
ETC!

| flixbuster a răspuns:

Ai un calculator destul de basic dar pentru download nu ar trebui sa ai nici o problema. Ori ai probleme cu storage-ul (presupun ca ai HDD) ori ai ceva virusi.

Ce as face eu in ordine:
1) diagnostic HDD;
2) verificare virusi;
3) daca 1) si 2) sunt ok atunci o re-instalare de OS ca la carte;
4) daca dupa 3) tot nu e bine, un SSD in loc de HDD (si daca ai cum ar prinde bine inca 4GB RAM, mai ales daca ai Windows - pentru Linux as schimba distributia cu una bazata pe XFCE, maximum Cinnamon, in nici un caz GNOME).

| danutzu96 a răspuns:

Poate ai Hdd-ul aproape de moarte si se blocheaza cand trebuie sa faca scrierea pe disc. Posibilitatile sunt multe... Baga hdd tune si vezi ce date ai in S.M.A.R.T