| erik20 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. La pc-ul meu as vrea sa-i adauc 4x2gb ram. Eu acum avand 2x1 si 1x1 gb. Adica 3gb ram. Daca i-as pune kit-ul de 4x2 si as ajunge la 8gb ddr2 (667mhz sau 800mhz) dual-channel, s-ar simti diferenta in jocuri? Din cate am observat, in dual-channel in general ai mai multe fps-uri.

Ca specificatii le am pe urmatoarele:

Intel Core 2 Quad Q9400 2.66ghz (OC la 3. 06ghz)
Placa video Amd Radeon r7 240 2GB GDDR3
Placa de baza G31M-GS
Sursa 500w etc.

Credeti ca as avea o performanta cat de cat mai mare in jocuri? happy Gen CS GO sau altele? happy

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa pui doua placute de 4Gb. Adica 2X4 Gb, DDR2 la 800/667 Mhz. Si mai fa ceva: schimba HDD-ul cu un SSD. Eu am pus HDD-ul pe locul doi (adica SATA1 pentru ca este si SATA0 unde pui SSD-ul) si SSD cu sistemul de operare primul.

| erik20 explică (pentru Salontanul):

La ce configuratie am, nu merita ssd-ul. Banii dupa ssd, i-as putea investii in altceva

| Salontanul a răspuns (pentru erik20):

SSD-ul da un pic mai multa viteza PC-ului. Te asigur ca se va simti diferenta.

| erik20 explică (pentru Salontanul):

Pai viteza, pe mine ma intereseaza performanta (fps-uri in jocuri), nu viteza in incarcare...

| Salontanul a răspuns (pentru erik20):

Ala are viteza si in jocuri permitand folosirea mai rapida a fisierelor componente ale jocului. Si citirea este mai rapida nu numai scrierea.

| ziftode a răspuns:

Da, se v-a simti o diferenta, dar, sa nu te astepti la minuni, din cauza ca ai placa de baza cu ddr2, care inseamna socket (maxim) 775 orice ai face nu poti sa faci o imbunatatire substantiala fara sa schimbi placa de baza, chiar am avut asa o placa de baza si procesor, si 8G de ram si mergeau jocurile PROST, cu toate ca am reusit sa imi iau o placa video foarte buna, jocuri care au mers apoi foarte bine pe un dual core pe socket 1155 (cu doua core mai putin, dar placa de baza muuuult mai noua)

asa ca eu te sfatuiesc sa renunti in a investii in tehnologie veche si sa strangi bani sa iti cumperi tehnologie noua

| erik20 explică (pentru ziftode):

Atunci, ce pc pot face in bug de 700-750 lei cu piese sh?

| ziftode a răspuns (pentru erik20):

Nu prea stiu, trebuie sa vanezi pe OLX, dupa ocazii, sub 2000 lei nu prea faci nimic gaming nou FARA PLACA VIDEO (pe asta poti sa o iei de la systemul vechi), insa tu trebuie sa schimbi placa de baza, procesor si memorie, eventual si ssd in loc de hdd si chiar sursa, iar ca SH cel mai periculos e placa de baza de luat, pentru ca e f. greu sa o testezi, placa de baza poate sa aiba o problema asa de discreta ca merge binemercic pana cand incepe sa iti dea un ecran albasru odata sau de doua ori pe zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se merită!
Mai bine îți strângi niște bănuți și îți faci sistem de gaming așa cum trebuie!

| CatalinMRD a răspuns:

Nu o sa se simta o difereta mare, Mai bine iti aduni bani si iti faci un upgrade la un sistem de gaming mai nou!
Pentru FPS=uri mai multe, iti trebuie o viteza buna la internet, procesor cat mai performant sa functioneze cat mai lejer!

| JackR a răspuns (pentru CatalinMRD):

Nu mai scrie tampenii! Viteza conexiunii de Internet nu are nici o legatura cu numarul de frame-uri pe care un calculator este capabil sa-l dea.

| Mehaita a răspuns:

Salut, da se va simti dar iti recomand sa iti iei DDR3