| andreiandrei233 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Vreau sa imi cumpar un laptop si nu sunt destul de decis. Sa aleg unul Free DOS, sau unul cu Windows 10 pe el? Chestia e ca as vrea sa trec pe linux, dar pana acum nu am folosit linux deloc si nu stiu daca este mai bun decat Windows.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti unul cu Windows instalat. Astfel obtii licenta la Windows pe care o pastrezi cat ai acel laptop. Apoi poti instala Linux in dual-boot si gata. Daca stii sa iei o imagine de Windows de la Microsoft, poti si sterge Windowsul din laptop deoarece tu esti inregistrat cu o adresa de e-mail si o parola pe site-ul lor si atunci poti sa si stergi Windowsul si sa-l instalezi cand vrei. Singura chestie la Linux este ca este mai greu sa joci jocuri moderne. Are el ceva jocuri, poti intra pe Steam si are un fel de emulare de Windows unde poti juca anumite jocuri.

| DenisIonut01 a răspuns:

Mama cate raspunsuri, sper sa nu te incurce mai mult.
Eu iti recomand cel cu windows 10 pentru ca windows e ok, daca il iei cu windows 10 atunci ai licenta mereu, dar daca il iei freedos atunci trebuie sa cumperi windows 10 in caz ca nu iti place linux si crede-ma ca nu iti va placea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal iti cumperi cu windows sa iei si licenta la un pret decent. Pe urma vezi tu ce pui pe el. Nu te opreste nimeni sa pui doua SO in dual boot

| ubox7007 a răspuns:

Daca nu sti cu ce se mananca una sau alta de ce mai intrebi, da linux este minunat pentru un programator, pentru o persoana care stie sa foloseasca sistemul, mai ales ca are terminalul de la unix, un sistem "bunic" sa spunem asa, linux si mac os x (sistemul de operare de la Apple) au aceiasi radacina, aici este mult de argumentat de o parte si de alta.
Programele si jocurile care merg pe windows s-ar putea sa nu le gasesti pentru linux si nu sunt compatibile, poti sa te joci pe linux prin steam os, mai calumea, dar e doar in faza de beta, cred, nu mai stiu exact si nici asa nu poti juca orice.

Daca esti doar in chestile simple nu conteaza cu ce sistem de operare iti vine laptopul, faci un stick bootabil cu ce os vrei tu, chiar si mac os x (cauta pe google: "hackintosh", desi pentru asta cred ca vei avea nevoie de ceva cunostinte, pentru instalare, etc.) dar daca iti iei un laptop free dos, iti downloadezi windows 10, il bagi pe stick si butezi laptopul si gata ai laptop cu windows 10 sau iti iei ubuntu pe alt stic si le poti instala pe acelasi laptop, sa ai ambele sisteme de operare, doar ca poti schimba intre ele cand dai restartezi/aprinzi laptopul.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Daca iti cumperi laptop cu FreeDos trebuie sa instalezi tu pe el Windows 8.1, 10, Linux sau alt sistem de operare. Daca iti cumperi direct cu Windows 10 nu mai trebuie sa instalezi tu windowsul. Diferenta dintre Linux si Windows nu ii asa mare. Eu cel putin am auzit ca sunt aproape la fel. Dar totusi, prefer Windows-ul. Mi se pare mai ok, ca celelalte.

| suntserios a răspuns (pentru RainbowD):

Sa fim seriosi, diferenta intre Windows si Linux e ca de la cer la pamant, trebuie doar sa vezi acele diferente.

| Nuvr a răspuns:

Din cate stiu linux se folosește daca vrei sa fii mai protejat pe internet si sa o dai pe ilegale flood chesti etc dar de jocuri nu cred ca va suporta deloc (asa cred) daca dorești sa joci jocuri pune Windows 10

| ubox7007 a răspuns (pentru Nuvr):

Ce ilegale visezi, linux nu este pentru asa ceva, majoritatea care folosesc os il folosesc pentru programare