| Daniel_Andone_1993 a întrebat:

Salut, am și eu o placa de baza Asus PRIME h310m-k... Și aș dori sa fac upgrade la procesor, pot pune I5 9400F?

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Da, dar inainte sa faci un update de bios la ultima versiune.

| GPA a răspuns:

Conform suportului plăcii tale de bază, da, poți pune acel procesor, este compatibil cu placa de bază/cu socketul.

Înainte de toate, ți-aș sugera o actualizare de firmware (de bios/Uefi) pentru a reduce riscul de incompatibilitate/pentru a aduce stabilitate sistemului.

Support CPU pentru Asus Prime H310m-k : https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-H310M-K/HelpDesk_CPU/

Support Bios(Uefi) Asus Prime H310m-k :

https://dlcdnets.asus.com/......S-2602.zip

Cum se procedează pentru o actualizare reușită de bios?
•Dezactivezi temporar antivirusul (Windows defender sau "aftermarket" antivirus)
Pe un stick de minim 2Gb, formatat FAT32, dezarhivezi fișierul (doar fișierul ce conține bios-ul, fără folder).

Când intri în bios (există o funcție numită QFlash/Flash tool/Flash utility). Selectezi Flash utility și fișierul cu datele despre bios, fișierul pe care tocmai l-ai dezarhivat și l-ai pus pe stick.

Îți recomand să folosești stick-ul în rear (la panoul din spate al plăcii de bază, pe un port usb 2.0).

| Daniel_Andone_1993 explică (pentru GPA):

Îmi poți sugera și un cooler cât de cât accesibil la preț pentru I5 9600kf sau I5 9600k

| Daniel_Andone_1993 explică (pentru Daniel_Andone_1993):

Specific nu vreau sa fac OC

| Daniel_Andone_1993 explică:

Sau I5 9600KF