| BlackAngel29 a întrebat:

Am si eu o problema. Am un cooler cu radiator relativ mare pe CPU si un ventilator de carcasa montat pe 'tavanul' carcasei, dar cu toate astea CPU sta in 35-40 de grade in idle, si 65-70 in jocuri (ex: SA:MP, CSGO). Si as vrea totusi sa scad temperatura. Recomandari?

Procesorul e un i7 2600k 3.4 ghz - quad core.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cam asa ceva, daca acum il ai doar pe cel de sus.

Cel pe care il ai actual sta bine teoretic, 82.6 CFM se traduce in 140 m3/h.
Suficient chiar si pentru sisteme puternice, cam atat au si ale mele doar ca sunt de la Noctua (putin mai silentioase, insa mult mai scumpe).

Carcasa e destul de OK.
Nici a mea nu e mai breaza, trage aer inauntru doar pe laterale.

https://image1280.macovi.de/images/product_images/1280/989991_0__63567.jpg

Cele mai bune sunt cele care au mesh (sita) pe toata suprafata frontala, si care suporta macar 2 ventilatoare de 140mm.

Exemplu:
https://i.ebayimg.com/images/g/B-MAAOSwxINdC4vQ/s-l1600.jpg

Acestea au racire foarte buna, insa trag mai mult praf inauntru, PC-urile trebuid curatate mai des. (2 ori pe an)

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

In aditie la ce a spus NLS:
-Schimbarea pastei termoconductoare cu o alta pasta mai buna, thermal grizzly sau ce vrei tu
-Delid/relid la procesor
-Alt cooler sau alta racire pe lichid, ceva mult mai ok
-Optimizarea airflow-ului/schimbarea carcasei/adaugare sau eliminare ventilatoare
-Maxim undervolt daca e nevoie
In teorie cam atat te-ar ajuta sa scazi temperaturile.

| NLS a răspuns:

In fata nu ai ventilator?
Cel de pe CPU nu reuseste sa traga suficient aer de afara, de aceea se recomanda sa ai si in fata macar unul care sa bage.
Cel de deasupra e recomandat sa scoata, iar suplimentar, se recomanda inca unul in spate, sa scoata caldura degajata de coolerul procesorului.

Nu ma intelege gresit, schema poate fi facuta oricum, dupa cum iti permite carcasa si buzunarul, insa doar procedand cum am zis eu obtii temperaturi minime.

Si bineinteles, o temperatura minima se obtine cu ventilatoare puternice. Iar paradoxul e ca cele puternice genereaza mult zgomot (exceptie cateva modele de la Noctua, beQuiet, Corsair).

Si eu am 2600K si al meu sta in idle la 32-36 pe timp de vara.

Folosesc pasta Arctic MX-2 (am mai incercat MX-4 si Noctua NT-H1 insa MX-2 se aplica cel mai usor si nu prea sunt diferente intre ele.

Inca o chestie: cand ai schimbat ultima data pasta?
Ai aplicat-o corect?

Despre ce carcasa vorbim? Una cu mesh frontal (si in partea superioara) e mai eficienta decat una cu intake pe lateral.

Ca sa iti dau exemplu de o carcasa oribila (racire foarte prost gandita): Phanteks Evolv ATX dar si Evolv X. Pe cea din urma o detine fratele meu. Ca sa fie ok, ar fi trebuit sa aiba decupaje atat frontal cat si sus. Cele existente nu ajuta deloc in cazul unui sistem puternic.

| BlackAngel29 explică (pentru NLS):

Am o carcasa de genul asta:
https://www.quietpc.com/ae-6thelement
Iar ventilatorul e modelul asta:
https://altex.ro/......SAEN55420/

| BlackAngel29 explică (pentru NLS):

Ala de deasupra e montat astfel incat sa scoata. Concluzia e ca imi mai trebuie 1 ventilator de 140mm pentru fata, iar altul de 120mm pentru spate.

| NLS a răspuns (pentru BlackAngel29):

Cam asa ceva, daca acum il ai doar pe cel de sus.

Cel pe care il ai actual sta bine teoretic, 82.6 CFM se traduce in 140 m3/h.
Suficient chiar si pentru sisteme puternice, cam atat au si ale mele doar ca sunt de la Noctua (putin mai silentioase, insa mult mai scumpe).

Carcasa e destul de OK.
Nici a mea nu e mai breaza, trage aer inauntru doar pe laterale.

https://image1280.macovi.de/images/product_images/1280/989991_0__63567.jpg

Cele mai bune sunt cele care au mesh (sita) pe toata suprafata frontala, si care suporta macar 2 ventilatoare de 140mm.

Exemplu:
https://i.ebayimg.com/images/g/B-MAAOSwxINdC4vQ/s-l1600.jpg

Acestea au racire foarte buna, insa trag mai mult praf inauntru, PC-urile trebuid curatate mai des. (2 ori pe an)

| Panamax a răspuns:

Al meu trece de 80 si nu-mi fac inca griji.Pe la 150 se strica.

| DrScheming a răspuns:

Când a fost ultima dată când ai curățat cooler-ul și ai schimbat pasta termică? Limita temperaturii unui procesor este majoritar 100 de grade însă chiar și pe la 90 poate să îți facă throttle să își scadă temperatura. Recomand să verifici pasta termică

| BlackAngel29 explică (pentru DrScheming):

Acum o saptamana am schimbat-o.

| DrScheming a răspuns (pentru BlackAngel29):

Sper că știi faptul că dacă aplici prea multă, se va încinge. Presupunând totuși că ai aplicat pasta corect, verifică din BIOS ventilatoarele, la ce putere sunt setate pe trepte de temperatura