| th3end a întrebat:

Am si eu o problema. caut un laptop cam la 1700 lei,insa nu prea gasesc ce-mi place...
caut cu un procesor peste 2, 2Ghz, dual core
ram peste 2gb
insa la palca video nu ma pot decine. as opta spre o place dedicata nu integrata, deoarece cea integrata nu aduce performante in jocuri
Am zis ca sa imi iau cu dedicata... am gasit 3 modele pe eMAG:
Laptop HP ProBook 4540s
Laptop Acer Aspire E1-531G-20204G50Mnks
Laptop Acer Aspire E1-531G-B9604G50Maks
Insa dupa ce am citit putin pe net, am aflat faptul ca placile dedicate s-ar strica mai repede decat cele integrate datorita lipsei de spatiu din laptop iar caldura distruge chipsetul de memorie.
dati-mi niste sfaturi ceva, nu stiu ce sa aleg. vreau sa ma si joc nu doar sa stau pe net. desigur nu jocuri 2012-2013 ci jocuri gen NFS, fifa, etc

11 răspunsuri:
| th3end explică:

Nu stiu ce sa aleg. placa video dedicata sau integrada.
din cate am inteles cele dedicate s-ar strica mai repede datorita temperaturii, spatiului mic etc. astep pareri in continuare

| AdrenalinTm a răspuns:

Http://www.emag.ro/......D5JMJBBBM/
mai pui 150lei si iti iei unu foarte bun

| th3end explică (pentru AdrenalinTm):

L-am vazut si eu pe asta. insa bugetul maxim este 1700 nu am de unde mai mult. eu am gasit urm laptopuri
Laptop HP ProBook 4540s
Laptop Acer Aspire E1-531G-20204G50Mnks
Laptop Acer Aspire E1-531G-B9604G50Maks

| John1973 a răspuns:

Uite aici un laptop bun http://bit.ly/1wAfaNA

| SorinLebron1981 a răspuns:

Omule inteleg ca nu te pricepi dar placa integrata nu exista, practic placa integrata este = no placa video :)) nu mai cauta laptop cu placa integrata este un fel de 0 placa integrata. Nu are putere de nimic este pusa pentru a functiona laptopul alfel nu ar functiona ea se face din procesor si ddr cea integrata. Placa dedicata nu se strica repede cine a zis prostia asta? placa dedicata daca se strica se strica ea cea integrata daca se strica poti arunca la gunoi laptopul. Uite laptopul asta care l-ai ales tu este bun http://bit.ly/18cahLe

Nici nu stiu sigur cum sa iti explic tot ce pot sa iti zic e doamne fereste sa iti laptop cu placa integrata :)) o sa ti se vada scrisu din filme in patratele. + Ca orice laptop care are placa dedicata are si integrata :D o selectezi tu pe care sa mearga

| th3end explică (pentru SorinLebron1981):

Pai de aia am optat si eu spre dedicat pentru ca placile integrate merge sa vezi doar filme, la jocuri este naspa
insa cineva care lucreaza in asa ceva ca reparator a zis ca din cauza temperaturii se duce chipsetul video bla bla.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru th3end):

Toate leptopurile de pana acuma au avut placi integrate in cipset de cand au aparut procesoarele de la Intel cu haswel (procesorul cordoneaza voltajul de la fiecare piesa )au aparut si placile dedicate mai bune alea integrate lucreaza cu rami iti ia din memoria ram placa o fi de 64 mb si restul ia din rami cu ajutorul procesorului si nu se strica mai repede ba chiar cele dedicate s-ar putea strica mai repede alea integrate daca s-a stricat il bagi la recile binlaughing am vazut acuma placi video pe usb pentru laptop dar sunt extrem de scumpe mai asteapta sa mai faci 200-300 lei vine mos craciun colinda alea alea mai o reducere si iti iei ceva doar ai rabdare

| th3end explică (pentru AdrenalinTm):

Intr-un final mi-am luat laptopul asta

Laptop Acer Aspire E1-531G-20204G50Mnks cu procesor
Intel® Pentium® Dual-CoreTM 2020M 2. 40GHz, 4GB, 500GB,
nVidia GeForce 710M 2GB, Linux, Glossy Black

| bOdYl a răspuns:

In Romania sunt foarte scumpe laptopurile,
Ceva cam asa iti trebuie tie:
http://www.domo.ro/......2/4199~fe~
Iti alegi de acolo.

| Del1r1c2 a răspuns:

Eu am pe laptop procesor 1, 7Ghz i3 si ram 4gb si placa video nu prea stiu ce sa zic dar ai grija ca si inchii sa fie mari ca dupa te trezesti cu unul mai mic minim trebuie sa fie 15inch(dupa parerea mea) dar depinde si de tine ce vrei de la laptop si placa trebuie sa fie Intel adica nu este nici prea scumpa dar nici prea eftina si iti merg si cateva din astea 2013. Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda? big grin

| Dragos_Franciuc_1995 a răspuns:

2Ghz nu o sa gasesti la pret de 17000lei insa unul de 1.60 ti-ar merge iti recomand un Sony vayo cu 2. 00ghz lapretul de 22000 sau un Acer la 15000 cu 1.60 le gasesti in carfour