| kenzo a întrebat:

Salut

Am si eu o problema cu bateria de la laptop. Am un laptop HP Pavillion dv5 1100 ef, de obicei il folosesc numai in priza, foarte rar pe baterie, si deodata nu mai merge deloc bateria, nu se mai incarca si nici nu vrea sa porneasca cand il las pe baterie. Ce pot face in afara de a cumpara alta baterie?

4 răspunsuri:
| Slavian a răspuns:

Hmm. ai incercat sa le scoti si sa le bagi la loc?
Te-as sfatui sa mergi la un service.

| vigome a răspuns:

Mare greseala, ideal este ca macar odata la doua saptamini sa lucrezi cu laptopul doar pe baterie pina se descarca complet, pentru a o pastra in forma. In mod normal daca o baterie de laptop se descarca sub o anumita valoare nu se mai incarca, sau se mai incarca dar este putin mai dificil. Bateriile de laptop in afara de acumulatori au in interior si foarte multe circuite electronice si pot fi surprize sa se strice anumite piese si, alta baterie. Sfatul meu du-te la cineva care se pricepe, nu se stie care este problema reala a bateriei daca nu o vede cineva care stie. O idee, pune bateria intr-o punga de plastic, inchisa etans, introdu-o in congelator vreo 12 ore apoi o scoti o lasi citeva ore sa ajunga la temperatura camerei si incerca sa vezi daca o ia din loc. Acest lucru ajuta la revenirea bateriei, in anumite cazuri. Poate sa fie de folos, nu ai ce pierde.

| madvideo a răspuns:

Sa stai cu el numai in priza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi face la fel, eu am un Dell. Daca are aceeasi problema ca la mine, bateria e dusa, nu se poate repara, nu il poti folosi decat in priza. Dar nu ar fi rau sa il duci la un service happy