| AwesomeGoals a întrebat:

Salut am si eu o problema cu calculatorul. respectiv nu mai porneste(in sensul ca beep-ul de POST nu se mai aude iar monitorul ramane in stand-by(beculetul lui e portocaliu, nu se face verde).
Ca o recapitulare : calculatorul porneste, hdd-ul se aude, coolerul se invarte, dvd-ul merge, licare incontinuu cele 2 beculete de la hard si dvd banuiesc, insa beep-ul de POST nu se mai aude, monitorul nu se mai aprinde (Ramane portocaliu beculetul) iar calculatorul ramane asa cat timp il las. de mentionat ca nu il pot opri de la butonul de start si nici sa dau restart, trebuie ori sa-l scot dn priza ori sa opresc curentul.
avand in vedere sistemul nu are rost sa dau specificatii, am calculatorul de 4 ani, placa video noua de 1 an, ramii schimbati tot acum un an, sursa e buna, hdd-ul e bun, procesorul nu are nimic. maine o sa incerc urmatoarele lucruri : schimb locurile RAM-ilor, curat de praf calculatorul, scot cablul de la sursa, monitor, etc si le pun din nou la loc, fac reset de bios(scot bateria), ma uit daca conductoarele de la placa de baza sunt umflate, incerc sa pornesc calculatorul cu o metoda mai rara : opresc sursa de curent tin butonul de power al calculatorului apasat 10 sec apoi pornesc butonul de la curent. vreau sa stiu alte solutii sau idei. cine raspunde in termeni logici la intrebare si este folositor primeste funda. multumesc

5 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Ai 3 variante:
1. placa de baza a plecat la cules mure!
2. cipsetul biosului a crapat de ciuda!
si ultima dar nu cea din urma:
3. placa video isi dadu` duhu (asta in proportie de...30%) tongue
asa ca vezi placa de baza

| AwesomeGoals explică (pentru eandopuncttk):

Placa video functioneaza perfect...e de un 1 an si a fost testata si acum cateva luni (oricum nu o suprasolicit, totul e in grafic ca sa zic asa)
o sa incerc maine dimineata cand vine un amic cu o sursa, iar legat de placa de baza nu stiu ce sa zic inca...astazi pana la ora 15:00 calculatorul a mers ca uns, am stat putin pe net, am bagat o fifa si atat.
O sa incerc si cu cd-ul de windows, am unul prin casa. multumesc de raspunsuri...sa vad ce mai primesc

| AwesomeGoals explică (pentru AwesomeGoals):

Lucru foarte important, am incercat cu cd=ul acum 20 de secunde si dvd-ul nu functioneaza...pur si simplu beculetul sau nu se aprinde si nu functioneaza...

| grgdlk a răspuns:

Si mie mi s a intamplat ceva asemanator tie
adica porneam calculatorul, se auzea hard-ul, cooler-ul, dar nu se aprindea monitorul beculetul ramanand rosu si palpaia, am zis ca trebuie sa instalez windows din nou
am bagat cd in unitate am dat restart si atunci a pornit, n am mai instalat windows dar a pornit, ia incearca sa bagi un cd windows si sa pornesti pc ul dar il lasi sa vezi pana unde ajunge s ar putea sa mearga

| 1HalfOp a răspuns:

Te pot ajuta eu spunandu-ti sa mergi l; a cineva cnie cunoaste ca e arsa placa de baza sigur.am patit si eu.du-te repede.si nu umbla rin el funda?