| StefanCM a întrebat:

Salut.
Am si eu o problema cu configurarea routerul-ui de la digi (KAON AR-4010N). Am bagat cablul din Fiberhome in portul WAN de la router, iar din portul LAN1 in pc. Ideea e ca nu pot sa ma loghez pe pagina de administrare a routerul-ui chiar daca sunt conectat prin cablu sau wi-fi.
Ma puteti ajuta?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca si pe cealalte porturi Lan.
Unele functioneaza doar accesand Lan4 (sau 2, 3, in functie de fabricant /model).
Adresa IP de acces, numele si parola iitiala il gasesti pe eticheta routerului sau in manualul lui.
Daca nu reusesti nicicum, atunci suna la suportul lor de internet pentru indrumare.

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Ma bucur ca Bula te-a ajutat
dar e workaround (chestia merge dar problema ramane)
si anume, ce zice Bula ca unele porturi sunt pentru alte cioace am intalnit NUMAI la routerele romtelecom-ului (inainte de a fi cumparat de Telekom) si care aveau 2 porturi de lan (care erau 1 si 2) si alte doua porturi pentru nustiuce rahat credea romtelegaura ca au nevoie
in plus daca un port nu merge atunci ar trebui scris mare si tare in manual (la alea de la romtelecom, in setari, era foarte clar ca celelalte 2 porturi fac cu totul alt rahat decat LAN)

asa ca, IN CONCLUZIE, tie portul ala: LAN1 NU ITI MERGE

daca ai platit routerul DU-TE CU EL INAPOI!

| StefanCM explică:

Am reusit pana la urma. Aparent in Opera nu merge sa te loghezi. Bine de stiut. Acum am alta problema. Am facut setup-ul cu wizard, dar tot nu merge internetul. Am bagat username-ul si parola din contract, but still...

| Burcavlad a răspuns:

Uite sub router scrie un ip pune-l in browser si bune parola si numele ce scrie sub router.

| YUKYCHANBOY a răspuns:

Accesezi pagina și la nume scrii "admin" parola "admin" dacă nu îl lași fără parola și dai conectare