| MiculAjutor a întrebat:

Am si eu o problema cu instalarea windows-ului 7 ultimate pe 64 de biti.Deci aveam windows 8 si am vrut sa revin la 7 ultimate 64 dar cand am dat sa se instaleze am selectat din greseala versiunea de 32 de biti.Desigur ca am incercat sa instalez versiunea de 64 dar imi da o eroare.Instalarea merge bine pana cand la "completing installation" chiar inainte de creerea profilului pe comp se restarteaza si nu mai porneste.De fapt porneste dar nu mai da imagie la monitor ca si cum ar fi monitorul stins.(Vreau sa mentionez ca monitorul merge perfect nu are probleme.)Ca sa pot folosii iar calculatorul il scot din priza si il bag iar.(singura varianta,altfel nu merge)Astfel dupa bootare porneste pe "vechiul" sistem, nu a luat in calcul de loc instalarea. Vreau sa va intreb: cum il pot instala pe 64 de biti? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| bioxenial10 a răspuns:

Salut, MiculAjutor! Cea mai eficientă instalare este cea din bios. Recomand o instalare clean (ro: curată), ceea ce presupune să formatezi din setup-ul Windows-ului partiția C (în general), cea de pe care vrei să instalezi Windows-ul. Așa scapi de tot ce-a fost înainte și poți relua liniștit instalarea nouă. Grijă mare și la varianta de Windows, în cazul în care e piratată. Nu toate sunt făcute tocmai OK. Caută o variantă cât mai puțin modificată și citește și câteva păreri în legătură cu aceasta. Dacă vrei mai multe detalii, nu ezita să apelezi la mine.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Dacă nu te pricepi cel mai bine îl duci la cineva care șite să bage windowsu happy

| K0sti a răspuns:

Intai se formateaza partitia!
http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/
Dupa care se instaleaza Windows. Nu ati mai invatat treaba asta?

| Mitrea_Octavian_1993 a răspuns:

S-ar putea sa fie acel windows 7 prost si sa aiba niste fisiere lipsa.Te sfatuiesc sa iti mai cauti alte tipuri de windows 7 si poate asa merge.