| Ionut7743 a întrebat:

Am si eu o problema cu laptop-ul. Nu imi gaseste reteaua mea de wifi. Imi gaseste rețelele din zona, dar pe a mea nu. Telefonul o gaseste fara nicio problema. Nu e routerul de vina. Am nevoie de ajutor urgent. Multumesc.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca laptop-ul tau "vede" alte retele, doar pe a ta nu, atunci inseamna ca ai o lista lunga de retele, care depaseste fereastra. Ruleaza mai jos, pana la sfarsitul listei wi-fi, iti vei gasi si router-ul.
E bine sa stai apropiat de router in timpul cautarii (2-3m), atunci nivelul cel mai mare de semnal va fi al tau.
winking

| Ionut7743 explică (pentru Bula):

Am 17 ani. Nu sunt atat de prost incat sa nu imi dau seama ca e o lista mai lunga. Sunt decat 4 retele si a mea nu. Sunt cu laptopul exact langa router si tot nu gaseste

| Ionut7743 explică (pentru Bula):

Daca citesti cu atentie. Am zis ca alte retele din zona le vede, deci este pornit. Problema e ca nu imi ede doar reteaua mea. Am incercat sa ma conectez la reteaua unui prieten care sta langa mine si a mers. Deci este pornit dar nu imi vede reteaua mea wifi

| Ionut7743 explică (pentru Ionut7743):

Raspunsul este penteu panzer1945 nu pentru bula.

| DryIce a răspuns:

Mai face din astea. E dusa placa wifi in laptop. Cateodata o vede, alteori nu, asa-i? si mie imi face pe Asus rog g75v. La mine se stie ca din fabrica se produce cu bug. Eu am adaptor usb care e stabil. Inainte ma tot chinuiam si eu, resetam laptopul si routerul de cateva ori pana vedea, dupa care in cateva ore pica semnalul. O varianta ce m-a ajutat a fost sa stau cu laptopul langa router la 1 metru. Cum mergeam mai departe pica semnalul sau nu il vedea. La alte routere mergea perfect. O sugestie iti zic, du-te mai aproape de router si te va vedea sigur. Da-i si un reset la router sa fie si mai sigur. Sau ia si tu adaptor usb wifi ca toata lumea ca nu-i scump, cca 50 lei.

| Ionut7743 explică (pentru DryIce):

Nu. Efectiv nu il vede deloc. Sunt langa router la 20 de cm.

| Panzer1945 a răspuns:

Asigură-te că interfaţa wireless a laptop-ului este pornită verificând LED-ul aferent de pe dispozitivul tau.

Dacă ledul este stins, trebuie sa activezi interfaţa wireless cu ajutorul butonului.

În continuare, iată paşii care trebuie parcurşi:

- Apasă pe butonul Start şi apoi selectează Control Panel.
- Click pe Network and Internet si apoi selecteaza Network and Sharing Center
- Click pe Change adapter settings
- Selectează Wireless Network Connection
- În fereastra care apare caută numele conexiunii Wireless aparţinând modemului tău
- Selectează numele reţelei după care apasă pe Connect
- Introdu codul de securitate pentru reţeaua Wireless
- Apasă pe Connect
- Apasă Close

Important: trebuie să cunoşti numele conexiunii Wireless, precum şi codul de securitate pentru modemul tău.

| Panzer1945 a răspuns:

Incearca sa schimbi wireless chanel

| Panzer1945 a răspuns:

Https://cristianls.ro/......ess-wi-fi/ citeste rubrica canal transmisie wifi si incearca sa schimbi canalul de transmisie. Sa ne spui ce ai rezolvat

| Panzer1945 a răspuns:

Tocmai la router este buba, devreme ce laptopul tau detecteaza celelalte retele.