| sorinshady94 a întrebat:

Am si eu o problema cu nokia C2-01. Am telefonul de 3 luni si pana azi nu am avut nicio problema cu el. Azi cand am ascultat muzica la casti, cum fac foarte des, am constatat ca dupa ce am scos castile din greseala, in loc ca muzica sa se auda in continuare in difuzor, nu se aude nimic, nici sunetul tastelor, nici nu pot apela pe cineva pentru ca nu aud ce zice. Simbolul de casti ramane pe ecran. Daca reaprind telefonul, functioneaza normal, muzica se aude in difuzor, pot apela, totul bine, daca iar bag castile si le scot aceeasi problema. Mi-ar prinde foarte bine niste sfaturi. O fi de vina softul, e vreo problema din interior? Multumesc!

3 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Mai mult ca sigur ca problema este la soft!
Daca era problema la hardware nu iti mergea deloc!

Iti sugerez, daca nu vrei sa duci telefonul la garantie/service, sa iti faci back-up (adica sa iti salvezi, din telefon, toate datele de care ai nevoie: contacte, poze, muzica, etc. pe un suport alternativ: direct pe hard disk-ul computer-ului, sau pe un card SD -daca suporta telefonul tau-, etc.) dupa care sa faci un "factory reset" ("resetare generala", "revenire setari fabrica" sau orice altceva care suna asa).
Daca si dupa asta ti se intampla acelasi lucru, incearca sa iti faci un update de software. Pentru anumite telefoane poti face chiar tu asta. Verifica cartea tehnica pentru mai multe detalii. Daca o poti facem cu siguranta va fi mentionata (solutia) in cartea tehnica (pe care daca nu o ai, sigur o gasesti pe internet/google).

In ultima instanta nu iti ramane decat sa duci telefonul la service/garantie (daca mai este cazul).

Sper sa rezolvi problema "amiabil"... happy

Numai bine si... mult noroc! tongue

| alyprofu423 a răspuns:

Atingi ceva ce deregleaza sistemul telefonului. Itirecomand sa te duci la un service specializat sau la service-ul telefoniei.

| sorinshady94 explică (pentru alyprofu423):

Da dar daca il sting si aprind merge din nou, deci daca as atinge ceva nu ar trebui sa ramana dereglat?