| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o problema cu steam-ul si implicit cu hardul (Cred).
Ideea e ca mie jocurile mi le descarca cu maxim 20mb/s asta in conditiile in care netul meu pe speedtest arata faptul ca ajunge la downlaod aproape de 200mb/s.
In principal descarca cu intre 5-10mb/s in majoritatea timpului.
Dar, problemele nu se termina aici daca s-ar termina aici ar fi mult mai bine insa in timpul in care descarca am observat ca tot sare la 0mb/s ceea ce nu ar trebui, de ce? Eu unul nu stiu, am dat task manager si am observat ca discul este si el utilizat la 100%.
Deci de ce imi sare mie la 0mb/s? Am incercat mai multe metode avazute pe Youtube, am dezactivat ceva search, am dezactivat uppdate-urile (Apropo, e ultima versiune de windows 10, si asta nu mi se intampla doar acum, mi s-a mai intamplat), am inchist toate programele si degeaba.
Specificatii :
-GTX 1050 4GB
-i5-7300HQ
-1Tb SSHD
-8gb ram
Mai jos aveti link cu testul de care vorbeam mai devreme.
https://rcs-rds.speedtestcustom.com/......c5feff0fe6
Cine reuseste sa ma ajute are funda + vot!

6 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Speetest-ul ala e intre tine si RDS si e un test OPTIM, care nu e cazul cand e vorba de luat jocuri

steam-ul poate manca rahat cat cuprinde, mie imi vin cu intre 2 si 80mbps... viteza variaza in draci si de fapt merge foarte greu (pun csgo la adus, care are vreo 4.5G si ma apuc de altceva pana termina), iar pe configuratia mea, ajung t0rrentii in mod curent sa atinga peste 90mbps

in plus, daca faci update-uri la jocuri, alea s-ar putea sa reorganizeze vechiul continut si sa piara o tona de timp cu asta in timp ce downloadeaza, asa ca sa iti raporteze o viteza absolut execrabila

numai battle.net se descurca foarte bine la ce am scris mai sus, dar presupun ca nu ai nici un joc de acolo!

| TheSeventhSin a răspuns (pentru Bizon95):

Asa cum ai presupuns si cum am scris si mai sus, este vorba de steam.
Incep sa cred ca din moment ce jocurile vin de la dracu din alta tara e posibil sa mearga sa greu.
Dezvoltatorul jocurilor pe care le instalez eu este bandai namco (dar tot steam e, asa ca ar trebui in teorie sa mearga bine).
Si asta tot nu explica de ce nu are o viteza constanta si de ce sare la 0mb/s!

| Bizon95 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Presun ca e din cauza ca steam-ul nu are cloud
asa ca fiecare firma care isi pune jocurile pe steam se ocupa singura de download-ul jocurilor!
iar bandai namco e japonez... putin in partea cealalta a lumii!

| TheSeventhSin a răspuns (pentru Bizon95):

Exact bandai este o frima din japonia, iar steamul ne avand cloud (Nu m-am informat in legatura cu asta, e posibil sa nu aibe cloud).
Mi se pare o mizerie chestia asta, dupa ce ca steam-ul face o multime de vanzari ar putea sa faca ceva legat cu viteza de download!

| UnderVoltage a răspuns:

Daca o sa cauti pe google 200 mbps (viteza pe speedtest) to mb/s (viteza afisata in steam) ai sa observi ca o sa iti dea 25 mb/s care este maximul pe care il poti prinde descarcand jocuri pe steam lucru care nu se va intampla mai nici o data. Dar daca vrei sa vezi care sunt vitezele aproximativ reale catre serverele steam iti recomand sa rulezi un speedtest catre o sursa externa (preferabil serverul gamemania frankfurt) iar rezultatul sa il transformi in mb/s.
PS: Sunt diferente intre mbps si mb/s https://www.gbmb.org/mbps-to-mbs
EX: Eu pe un server intern (in roamania scot undeva la 100 mbps in speedtest pe serverul mai sus mentionat scot undeva la 75mbps care este exact 9.3 mb/s care este viteza cu care descarc pe steam

| TheSeventhSin a răspuns (pentru UnderVoltage):

Ai dreptate, la maxim mi-a scos undeva la 37mb/s ca si in acel convertor, insa tot ma enerveaza faptul ca sare la 0.
Indiferent de unde ar fi jocul, tot asa face, fie ca e din Asia, America sau Europa.