| Nicolae_Catalina_1995 a întrebat:

Am si eu o problema cu un calculator care refuza sa porneasca,pur si simplu apas butonul de pornire si nu se intampla nimic, am scos placa de baza din el de vreo o saptamana deconectand toate firele si mufele si cand am repus-o m-am ivit de aceasta problema.As dori sa stiu, idei de rezolvare big grin

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă știi ca ai conectat cum trebuie alimentarea de la sursă, și butorul de pornire din spate(daca are) e pe on sau 1 atunci vreifică daca cumva cablul de alimentare face bine contact în sursă. Succes
Pe viitor dacă habar nu ai de service calculatoare NU umbla.Succes

| Nicolae_Catalina_1995 explică (pentru DeyCj):

L-am conectat bine,(daca nu aveam habar, reuseam sa fac toate chestiile astea?, si oricum nu din greseli inveti?) face contact bine in sursa ..sa se fi ars sursa? imi asese niste rami cu ceva timp inainte dar i-am schimbat si dupa a fost ok.

| DeyCj a răspuns (pentru Nicolae_Catalina_1995):

Dacă aveai habar de service nu mai întrebai pe TPU. whistling.
Sau sursa sau butonul de contact.Una din ele.Sursa mă cam înșel cu excepția cazului în care nu îi Deluxe
Oricum dacă știi că ai asamblat sistemu cum trebuie, nu face masă pe undeva, nu ai scurtcircuit pe undeva, ceea ce face ca sursa să nu pornească,
verifică siguranța sursei de alimentare. Dacă s-a ars înlocuiește-o cu o alta.Grijă cum o înlocuiești.Nu cu calculatoru în priză, că nu vreau să mi te am pe conștiință electrocutat whistling
Dacă nici de acolo nu îi problema înseamnă că da o murit sursa.E necesar să parcurgi pașii de verificare. Oricine poate greși la asta, de asta e bine să verifici.și pinii de la un molex dacă se ating e destul.Aia nu se vede numai dacă vreifici.succes