| vdc91 a întrebat:

Am si eu o problema cu un calculator...mai vechi ce e drept. M-am gandit sa ii fac un upgrade la procesor si de aici problema. Am cumparat un procesor Intel P4(2.6 ghz) si il detecteaza doar de 1.3 ghz. Placa de baza este MSI MS-6533G, windows xp sp2. Multumesc frumos, sper sa ma puteti ajuta...

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ar fi trebuit sa schimbi placa de baza si sa iei un dual-core.
Poti modifica frecventa din BIOS. Fa modificarile gradat, urca incet spre 2. 6ghz ca sa nu-ti arzi ceva. Daca nu l-ai luat box, probabil va trebui sa-i schimbi si cooler-ul. In caz ca nu iti mai porneste calculatorul in incercarea de a-i mari frecventa, scoate bateria de la BIOS si bag-o inapoi dupa cateva secunde.

| camionagiull a răspuns:

Bun sati zic placa ta de baza rezista numai la 1. 3 ghz! ia-ti o placa noua de baza care rezista vreo 3-4 ghzhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune un printscreen cu CPU-Z să vedem și noi.