| georgegs a întrebat:

am si eu o problema cu un Hard Disk DS1600
Care este problema... Acest hard il aveam pus intr-un RACK pentru a il tine "extern"...

La un moment dat (adica ieri) am vrut sa pornesc rack-ul pentru a pune niste fisiere pe acel hard disk pornesc astept astept dar nu il dedetecta laptop-ul...

am desfacut rack-ul si cand il pornesc acum mai nou motorul la hard nu mai se adude ca porneste in schimb cipurile se incing foarte foarte RAU!

ce pot sa fac ca sa il repar?

2 răspunsuri:
| furios4you a răspuns:

Fie e rack-u fie e cablul usb. baga hardul in alt rack sau chiar in laptop. nu-ti mai cumpara rack chinezesc

| Maidanezul a răspuns:

Hai sa te mai invat o tarasenie daca ai baterie moarta de laptop dar o mai recunoaste, O invelesti in hirtii de ziar 2-3 rinduri dai cu izolier sa nu sara o tii 3-4 zile in frigider nu congelator apoi o scoti si o pui pe masa fara ziare o lasi pina ajunge la temp camerei mai pui mina pe ea si pe laptop, bagi bateria in laptop laptopul oprit dar cu incarcatorul in el si o lasi in pace la incarcat vezi ca ai ceva led care arata ca incarca apoi cind este stins ledul tragi 3 Sf Cruci zici si un Tatal nostru scoti alimentarea si il pornesti.Am trezit din morti 3 baterii care le facusem de 6 saptamini