| crysstian a întrebat:

Am si eu o problema cu un laptop Acer, anume laptop-ul nu mai porneste, nu da niciun semnal pe display. Se aprind toate ledurile, porneste cooler-ul, dar se restarteaza in continuu si nu da semnal pe display. L-am conectat la un display secundar, dar tot nu da semnal. Aveti idee ce are...v-as fi recunoscator daca mi-ati da un diagnostic.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Daca e dezlipit sunt doua metode:
cea ieftina: se incalzeste chipul de grafica pentru a incerca sa se refaca toate contactele. reflow. nu e prea ortodoxa metoda dar mie mi-a dat rezultate in 80% din cazuri. poate sa dureze o viata, o luna, sau poate sa nu dea rezultat.
metoda scumpa e reballing
se dezlipeste chipul, se curata pinii si placa si se reface lipitura.
in oricare din cazuri trebuie sa o faca cineva care e specializat si dispune de tot ceea ce e necesar.

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

De cand il ai? De cand il ai si pana acum, de cate ori l-ai curatat si schimbat pasta termica?

| crysstian explică (pentru K0sti):

Îl am de ceva timp...in orice caz garantia a expirat. De curatat, l-am curatat de 2 ori pe an si nu cred ca ar fi aceasta problema. Daca era pasta, el trebuia sa porneasca...mie nu mi afiseaza nimic si se restarteaza in continuu

| crysstian explică (pentru K0sti):

Si pasta se schimba pe fiecare an

| K0sti a răspuns (pentru crysstian):

Pai dupa ce crapa cipul video ce sa mai afiseze?

| crysstian explică (pentru K0sti):

La chipstet-ul grafic m.am gandit si eu ca este de vina...

| gelu1970 a răspuns:

A murit chipul de grafica.
sau in cel mai bun caz s-a dezlipit de pe placa.

| crysstian explică (pentru gelu1970):

Ai idee cat ar costa reparatia? Daca doar trebuie relipit sau trebuie schimbat...

| gelu1970 a răspuns (pentru crysstian):

Daca e dezlipit sunt doua metode:
cea ieftina: se incalzeste chipul de grafica pentru a incerca sa se refaca toate contactele. reflow. nu e prea ortodoxa metoda dar mie mi-a dat rezultate in 80% din cazuri. poate sa dureze o viata, o luna, sau poate sa nu dea rezultat.
metoda scumpa e reballing
se dezlipeste chipul, se curata pinii si placa si se reface lipitura.
in oricare din cazuri trebuie sa o faca cineva care e specializat si dispune de tot ceea ce e necesar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai garantie, trimite-l in garantie, ori i s-a ars iluminarea la display, incearca cu un blit buternic sa te uiti foarte aproape de ecran, undeva unde este intuneric, ca sa observi clar, daca se vede cand pui blitul langa ecran, se poate observa ceva, daca nu se vede nimic, inseamna ca este defect display-ul sau placa grafica arsa. Sau vezi ca tu la laptop ai un buton Fn, si pe unele de sus mai exact F6, incearca sa vezi daca apasandu-le pe amandoua functioneaza.

| crysstian explică (pentru anonim_4396):

Nu este display ul...l am conectat si la un monitor extern, dar nu a afisat nimic