| Mnk_Narcis_1993 a întrebat:

Am si eu o problema cu un Laptop HP Compaq CQ58. Incerc sa bag windows 7 sau 8 si nu merge. Ii dau sa boot-eze si dupa ce ii dau pe ce partitie sa copieze imi afiseaza mesajul de eroare: 0x80070057. Daca am vazut ca nu merge boot-at de pe un LiveCd cu Linux,mi-am salvat fisiere si am formatat tot HDD-ul. Am incercat sa bag iar Windows-ul si tot nu merge. Am incercat sa bag Linux si mi-a mers. L-am dus la un service si mi-a zis ca HDD-ul are prea multe bed-uri si trebuie schimbat. Mi-am dat comanda de HDD nou si la fel, aceias problema o am imi da acea eroare: 0x80070057. Acum sunt pe Linux imi merge...dar am mare nevoie de Windows. Cum as putea sa rezolv problema?

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Afonu ăla din service te-a mințit.Problema numa de la hard disc nu era ci de la faptul că configurația hardware nu suportă Windows 7.Sistemele linux sunt mai puțin pretențioase la hardware(aici mă refer la un sistem linux nu mizerie comercială în gen Ubuntu sau openSUSE), de asta te-a lăsat să instalezi.
Eventual, ca artificiu poți încerca să partiționezi hdd-ul folosind Gparted live cd, unde vei crea partiții NTFS pentru Windows și apoi restul să îl lași nepartiționat, pentu a putea instala și un sistem linux în dual boot cu Windows, deși nu înțeleg la ce ai așa mare nevoie de wingoz când ai deja o soluție legală și care face același lucru ca Wingoz-ul, dar mă rog.Succes

| Mnk_Narcis_1993 explică (pentru DeyCj):

Pai am incercat cu HDD nou si tot asa...

| Mnk_Narcis_1993 explică (pentru DeyCj):

Am mai avut instalat Windows 7 si 8

| horia2012 a răspuns:

Sunt mai multe cauze pentru eroarea asta:
Incearca si descarca o alta imagine cu Windows, fa un DVD cu ea sau un stick bootabil.
-O alta solutie - cauta pe site-ul producatorului acelui HDD "hard disk controller drivers", il descarci si il instalezi odata cu Windows-ul., cu functia "load driver" ca aici:
http://superuser.com/......stallation
-HDD trebuie sa fie NTFS si nu FAT32.

| al3xander a răspuns:

Posibil ca este din cauza ca partitia de "System Reserved" este corupta. o solutie ar fi sa stergi acea partitie si partitia C ca sa reinstalezi totul de la 0. uite aici mai multe detalii http://support.microsoft.com/kb/2476568

| ReZiSTorr a răspuns:

Poate windows-urile nu sunt bune daca Linux merge

| M3K4N0ID a răspuns:

Pai trebuie sa bagi unul peste 8 sau chiar un XP!

| Mnk_Narcis_1993 explică (pentru M3K4N0ID):

Pai nu am peste ce sa mai bag pentru ca am formatat de tot Hard-ul. Mi-a luat linuxul. La orice tip de Windows imi da acea eroare. Am uitat sa zic ca am sistem pe x64 cu UEFI