| AlexLord999 a întrebat:

Am si eu o problema, de cateva ore cand deschid pc-ul imi da urmatoarea "eroare" "Efi Shell Version 2.31 [4.654]", uitati si o poza : https://imgur.com/a/DtdC39X Am fost plecat afara si am lasat pc-ul deschis si cand am revenit era deja eroarea asta afisata. Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil sa nu functioneze hard disk-ul, de pe care ar trebui sa boot-eze sistemul. In BIOS se poate verifica daca este detectat.

Incearca sa apesi tasta "Esc" cand se afiseaza mesajul, dupa care re-porneste sistemul si apasa oricare alta tasta.
Scrie /fotografiaza in AMBELE cazuri, ce se intampla in continuare!

| AlexLord999 explică (pentru Bula):

Am incercat ce ai spus si degeaba. Nu cred ca vede in bios hdd ori nu m-am uitat eu bine ca nici nu prea stiu cum sa vad.

| Bizon95 a răspuns (pentru AlexLord999):

Din pacate, daca nu ai un alt calculator sau un rack extern in care sa bagi hdd ca sa vezi ca hdd merge, atunci singura solutie e service

totusi, poti sa iei un hdd de la eMAG, sa vezi daca merge, si daca merge atunci e din hdd si il pastrezi, daca nu merge, atunci il poti da inapoi in 30 de zile si apoi sa te duci cu, calculatorul la service, asta fiind singura solutie!

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Hard-ul are probleme cu conectarea cablului de alimentare. Adică nu intră curent în hard.
Închide pc-ul, apoi scoate cablul de alimentare din el și introdu-l iarăși. După care pornești pc-ul. Dacă nu merge va trebui să te duci cu pc-ul la service și să verifice sursa de ce nu bagă curent pe cablul care alimentează hard-ul cu curent.

| AlexLord999 explică (pentru anonimg):

Am incercat si ce ai spus tu cred ca trebuie alt hdd sau nu stiu ce sa zic.

| AlexLord999 explică (pentru Bizon95):

Mersi, am incercat dar degeaba si nu prea am inteles mare lucru de pe acolo.

| Bula a răspuns (pentru AlexLord999):

Du-l la un service sau cheama pe cineva care se pricepe si are experienta.
Banuiala mea este ca nu functioneaza hdd (ori defect de contact la cabluri, ori hdd defect).