| David_Vaduva_1998 a întrebat:

SALUT, am și eu o problema din astea două pc-uri care este mai bun pentru gaming streaming si pe termen mai lung gen sa nu upgradez.

Primul : Case : Corsair Carbide 300R

Alimentatore : Thermatalke 650W Paris

Scheda madre : Asus strix b 450 F Gaming

Cpu : Ryzen 5 2600

Ram : 2x8gb ballistix 3000 mhz oc

SSD : Samsung 860 Pro 128gb

Storage : Wd blue 1Tb

Al doilea tonguerocessore

Intel Core i5-9400F Processor ( 2. 90GHz 9MB )

Sistema operativo

Windows 10 Home 64

Scheda grafica

GTX 1650 4GB GDDR5

Memoria

8.0GB PC4-21300 DDR4 UDIMM 2666MHz

Unità disco fisso

1TB 7200+128GB SSD PCIe

Unità ottica

DVD-RW

Garanzia

Due anni Depot or Carry-in

AC Adapter

350W

WiFi Wireless LAN Adapters

Bluetooth versione 4.1 + Wireless Wi-Fi 11a/b/g/n/ac

P.s la acel ryzen i adaug un gtx 460 windforce 2; GB sau daca mai funcționează vechea mea placa r9 280 poker edition Mulțumesc va rog veniți și cu argumente

10 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

A2-a varianta.

gtx 460 e o petarda deci nu merita.

| David_Vaduva_1998 explică (pentru Nemessys):

Chestia e ca mai am o placa video și aia o pot inlocui usor dsr restul? Habar nu am de aia zic pentru durata gen termen lung

| Nemessys a răspuns (pentru David_Vaduva_1998):

Pc-urile alea sunt deja asamblate? Daca da, atunci iti recomand sa-ti faci tu unul pe piese. Depinde si la ce vrei sa-l folosesti si cat esti dispus sa dai. Conteaza cel mai mult procesorul, placa video si ramii.

| David_Vaduva_1998 explică (pentru Nemessys):

Pai asta e chestia că nu sunt în Romania și unde stau eu nu pot sa comand piese din câte am văzut astea sunt cele mai bune variante prețul este 400 euro amândouă au același pret

| lalaura94 a răspuns:

Al doilea, nici macar nu e vorba de argumente, al doilea e simplu matematic mai bun, deoarece primul e foarte, foarte slab, daca adaugi la el gtx 460 / r9 280.

Recomand comandarea pieselor separat, un PC cumparat intreg e intotdeauna mai scump. Nu ne-ai spus ce monitor vei pune la el, al doilea PC va duce 1080p 60hz setari medium-high, dar nu e de viitor, va trebui sa schimbi placa video la el in 2 ani.

| David_Vaduva_1998 explică (pentru lalaura94):

Chestia e că pot schimba placa video mai ușor dar rami gen ăla are 16 GB ăla 8 și am citit pe niște site-uri cica e mai bun ryzenu pentru streaming Gaming multitask sunt foarte indecis

| lalaura94 a răspuns (pentru David_Vaduva_1998):

Cum adica poti schimba placa video mai usor? Construiesc calculatoare pentru clienti de 10 ani, ramii se schimba mai usor decat placa video. O placa video pentru primul calculator ar fi in cel mai ieftin caz, o RX 580 care e in jur de 200 de euro in Romania, nu stiu in Italia la tine cat e, dar sigur nu e mai ieftina.

Al doilea calculator nu ar avea nevoie decat de o investitie de vreo 80 de euro ( in Romania, nu stiu preturile din Italia ), in rami. Iei ceva dual channel cl 14/cl15/cl16.

Da, primul calculator ar fi mai bun daca s-ar baga un RX 580 8gb in el, dar inca nu inteleg de ce spui ca "placa video se schimba mai usor" decat ramii, e cea mai scumpa piesa din aproape orice calculator.

Intrebarea ta a fost care PC e mai bun din cele prezentate mai sus, eu ti-am dat raspunsul, al doilea. Daca vrei sa schimbi chestii in el, spune-mi ce schimbi, ca sa-ti spun care e mai bun, n-am de unde sa ghicesc.

| David_Vaduva_1998 explică (pentru lalaura94):

Sa spune-mi că în timp o sa schimb placa video daca îl iau pe primul mă refer la procesor mai mult gen durata de viață a gamingului gen daca iau acest i5 9400F peste 2 anii procesorul o sa mai fie relevant chestia e că vreau sa il folosesc și pentru steam/gaming unii spun sa iau i5 dar citesc mai multe articoli si acelea spun că ryzenu merita sunt indecis e mai greu cu schimbatul rămilor pentru că îl iau de pe marketplace și nu știu ce și cum scuze e can greu

| lalaura94 a răspuns (pentru David_Vaduva_1998):

Ma nene, tu te concentrezi pe CPU dar nu ala trebuie sa te intereseze pentru gaming. i5 9400F e mai bun decat R5 2600, o idee, dar oricum nu conteaza, ambele sunt ok pentru streaming 1080p 60 Hz, si ambele vor fi trase in jos de placa video, fie ca e RX 580, fie ca e gtx 1650.

"In timp" o sa schimbi placa video? In cat timp? Ca cu gtx 460 sau r9 280 nu poti sa deschizi un joc dupa 2015 fara sa iasa fum din unitate. Fie ca vrei sa-l iei pe primul, fie ca pe al doilea, oricum trebuie sa schimbi ceva, la primul placa video, dar gen, imediat, in a doua zi, altfel il iei degeaba ca nu faci nimic cu PC-ul ala, iar al doilea te poate tine pana schimbi ramii, dar numai la jocuri, nu si la streaming.

Nu inteleg partea cu " e mai greu cu schimbatul rămilor pentru că îl iau de pe marketplace și nu știu ce și cum scuze e can greu". Cum adica e mai greu? E greu sa gasesti o surubelnita sau?

Nu te mai gandi la "durata de viata a gamingului" la bugetul asta, ca oricum in 2-3 ani trebuie sa schimbi tot, vorbesti de durata de viata ( future proof e termenul ) cand cumperi un cpu ryzen 5 3600x si fie un o gtx 1070ti/1080/1080ti luat de la second ( cu garantie, sa nu te frigi ), fie rx 5700 xt / rtx 2060 super / rtx 2070, daca vrei GPU noua.

| David_Vaduva_1998 explică (pentru lalaura94):

Mersi pentru argumente o sa mă gândesc la ce ai spus aștept să vad daca mai apar comentari